PUPOVAC O "OLUJI": Treba imati snage naći način da se Srbija i Hrvatska opredele za saradnju
BEOGRAD - Srbija i Hrvatska imaju obavezu da grade evropsku budućnost, odnose i perspektivu, odnosno evropske vrednosti na prostoru bivše Jugoslavije, ali ukoliko to ne učine, niti će Hrvatska biti ubedljiva članica EU, niti će Srbija biti uverljiv kandidat za EU, izjavio je poslanik Samostalne demokratske srpske stranke u Saboru Hrvatske i predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac.
Govoreći o predstojećem obeležavanju 20 godina od hrvatske vojne akcije "Oluja" vojnom paradom u Zagrebu, Pupovac je u intervjuu za Radio slobodna Evropa ocenio da je militarizacija prisutna u hrvatskom društvu i medijima već duže vreme i da ljudi u uniformama i "poluuniformama" već duže vreme diktiraju političke teme, političke istine "i da određuju ko je istinski Hrvat, a ko nije".
On je pretpostavio da je odlučeno da se ta akcija obeleži organizovanjem vojne parade u Zagrebu, upravo zato što, kako je rekao, Vlada Zorana Milanovića nikada nije bila u ugodnoj situaciji kada bi došla u Knin na proslavu "Oluje".
Kada je reč o promeni kulture sećanja na "Oluju" i tome da ona ponudi prostor i žrtvama koje su posle nje nastale, Pupovac je mišljenja da to u ovom trenutku nije moguće jer nema niti političkog i javnog prostora, niti raspoloženja, niti potrebne svesti.
"Ovog trenutka ne postoji spremnost za to, ne postoji prostor za to. Ovoga trenutka to vodi, sve vodi, prema sukobu politika sećanja i komemoriranja. Tek kada možda dođe do eskalacije tog sukoba, kada se vidi da je to rat nakon rata, tek nakon toga će se možda neko zamisliti, može li to drugačije i je li to pravi i istinski odnos prema ratnom nasleđu, je li to uopšte prilog miru na prostoru bivše Jugoslavije", rekao je Pupovac.
Na pitanje kako ocenjuje odluku da se u Srbiji 5. avgust obeleži kao dan žalosti, Pupovac je rekao da je ona rezultat nedostatka komunikacije između Beograda i Zagreba, jednostranog razumevanja ratnih posledica i ratnih politika i da takve komemoracije i takav pristup ne mogu na duže staze doneti dobre odnose dve države.
"Naprotiv, biće krizno mesto u odnosima između Zagreba i Beograda. Biće mesto u kojem će se meriti vreme koliko-toliko normalnih odnosa do tih datuma, a onda će sve ponovo biti u znaku stradanja, u znaku rata, u znaku poruka koje, sasvim sigurno, neće biti dobre za percepciju Srbije s hrvatske strane i percepciju Hrvatske sa srpske strane", smatra Pupovac.
Upitan ima li prostora u bliskoj budućnosti da se odnosi Beograda i Zagreba poprave kako bi se rešila nagomilana pitanja iz prošlosti dveju zemalja, Pupovac je rekao da taj prostor postoji, ali da je potrebno imati snage da se između nasleđa rata i globalnih geopolitičkih razlika Srbije i Hrvatske nađe način kako da počnu da sarađuju kao faktor sigurnosti, stabilnosti, napretka i obnove poverenja na prostoru bivše Jugoslavije i u jugoistočnoj Evropi.
"Treba imati snage najpre se suočiti s teretom ratnog nasleđa i treba imati snage naći način kako da se u komplikovanim geopolitičkim okolnostima, koje na različite načine pogađaju Hrvatsku i Srbiju, Hrvatska i Srbija opredele za saradnju, a ne za dodatno sukobljavanje kada je po sredi ono što proizlazi iz različitih geopolitičkih obaveza ili pozicija koje pogađaju Hrvatsku i Srbiju", zaključio je Pupovac.