PRIJATELJI U DRUGOJ DIMENZIJI: Rus i Amerikanac zajedno u svemiru na godinu dana!
Amerikanac Skot Keli (51) i Rus Mihajlo Kornjenkin(54) stigli su na Međunarodnu svemirsku stanicu poletevši iz Kazahstana u subotu, gde će ostati čak 342 dana. Ova misija predstavlja eksperiment u kome treba da se utvrdi kako duži boravak u svemiru utiče na ljudsko telo.
Ovu misiju, koja je naduža u istorji NASA, , počeli su letom u letelici Sojuz, došavši do Međunarodne svemirske stanice nakon šest sati. Oni će biti pažljivo posmatrani od strane lekara i naučnika ne bi li istražili kako dug boravak u svemiru utiče na ljudsko telo. Astronauti će živeti u stogo kontolisanim uslovima sve vreme.
Ovaj eksperimenat se sprovodi u cilju planiranja budućih interplanetarnih misija, a posebno one na Mars.
"Ako ikada budemo išli na Mars, verovatno ćemo ići kao međunarodna misija, a ovo je prvi uspešan korak prema tom cilju"- uveren je astronaut Skot Keli.
Do sada su astronauti proveli najviše šest meseci u svemiru, a lekari će sada imati priliku da prouče može li bestežinsko stanje da utiče na razvoj ateroskleroze (otvrdnjivanja arterija), na vid i razmišljanje, ali i kako će zračenje iz svemira uticati na delove DNK koji utiču na ljudsko starenje.
Naučnici očekuju da će zbog zračenja, ishrani i drugih uslova života u svemiru, Skot Keli stariti brže nego njegov jednojajčani blizanac na Zemlji.
Iako Skot brže biološki stari, on će sporije stariti u fizičkom vremenu zbog Ajnštajnovog “paradoksa blizanaca”. Međunarodna svemirska stanica kruži približnom brzinom od 27.000 kilometara na sat u odnosu na Zemlju, a zbog “paradoksa blizanaca” znači da će vreme proći sporije za Skota za 28 mikrosekundi dnevno, kako prenosi 24sata.hr.
Upravo zbog toga će se Skot nakon gotovo godinu dana boravka u svemiru vratiti na Zemlju stariji, ali za Marka će on uvek ostati šest minuta mlađi brat.