ПРИЈАТЕЉИ У ДРУГОЈ ДИМЕНЗИЈИ: Рус и Американац заједно у свемиру на годину дана!
Американац Скот Кели (51) и Рус Михајло Корњенкин(54) стигли су на Међународну свемирску станицу полетевши из Казахстана у суботу, где ће остати чак 342 дана. Ова мисија представља експеримент у коме треба да се утврди како дужи боравак у свемиру утиче на људско тело.
Ову мисију, која је надужа у исторји НАСА, , почели су летом у летелици Сојуз, дошавши до Међународне свемирске станице након шест сати. Они ће бити пажљиво посматрани од стране лекара и научника не би ли истражили како дуг боравак у свемиру утиче на људско тело. Астронаути ће живети у стого контолисаним условима све време.
Овај експерименат се спроводи у циљу планирања будућих интерпланетарних мисија, а посебно оне на Марс.
"Ако икада будемо ишли на Марс, вероватно ћемо ићи као међународна мисија, а ово је први успешан корак према том циљу"- уверен је астронаут Скот Кели.
До сада су астронаути провели највише шест месеци у свемиру, а лекари ће сада имати прилику да проуче може ли бестежинско стање да утиче на развој атеросклерозе (отврдњивања артерија), на вид и размишљање, али и како ће зрачење из свемира утицати на делове ДНК који утичу на људско старење.
Научници очекују да ће због зрачења, исхрани и других услова живота у свемиру, Скот Кели старити брже него његов једнојајчани близанац на Земљи.
Иако Скот брже биолошки стари, он ће спорије старити у физичком времену због Ајнштајновог “парадокса близанаца”. Међународна свемирска станица кружи приближном брзином од 27.000 километара на сат у односу на Земљу, а због “парадокса близанаца” значи да ће време проћи спорије за Скота за 28 микросекунди дневно, како преноси 24сата.хр.
Управо због тога ће се Скот након готово годину дана боравка у свемиру вратити на Земљу старији, али за Марка ће он увек остати шест минута млађи брат.