Šest najčešćih grešaka prilikom pokretanja biznisa
Prilikom pokretanja startapova mnogo toga može poći po zlu. Čini se kako postoji bezbroj razloga za trošenje sredstava i nemoguće je se unapred pripremiti na baš svaki detalj.
Kako biste izbegli početničke zamke prilikom pokretanja vlastitog biznisa, donosimo Vam pregled šest najskupljih grešaka koje se mogu dogoditi svakom preduzetniku.
Pogrešan tim ljudi
Zapošljavanje pogrešnih ljudi obično je najskuplja greška koju preduzetnici mogu napraviti. Takav potez u završnici će se pokazati gubitkom vremena i dobiti i rezultiraće padom morala zaposlenih.
"Odabir zaposlenih prilikom pokretanja startapa je kao igranje košarke u školskom dvorištu; možeš uzeti svoje prijatelje i igrati se s njima, ali ako želiš napredovati do prve lige, moraš pažljivo sastaviti svoj tim“, poručuje Bil Aulet, glavni menadžer Martin Trust centra sa Univerziteta MIT.
Loše određivanje cena
„Najveća greška koju sam napravila u svom prvom biznisu, proizvodnji ručnih torbica, bilo je loše određivanje cena“, poručuje Sara Šau, direktorka konsalting firme Entreprenette.
Sara nije shvatala da u cenu svake ručne torbe treba uračunati cenu kvadratne površine fabrike. Bez detaljnog razumevanja svih troškova, nije bila u stanju da pravilno odredi cenu svom proizvodu.
Čekanje savršenog trenutka
Nakon što shvatite kako imate izvrsnu poslovnu ideju, prirodno je odlagati lansiranje biznisa dok ideja ne bude u potpunosti formirana. No, nije potrebno biti genijalac da shvatite kako ne možete očekivati veliki priliv novca ako oklevate i odmah ne pokrenete posao.
Ova greška najizraženija je u tehnološkom području, prilikom razvijanja aplikacija. Ne želeći staviti na tržište nedorađen proizvod, propuštate dragocenu priliku za prikupljanjem sredstava koji će u završnici rezutirati unaprijeđenom verzijom.
Nepoznavanje tehnologije
Mari Džueten najbolji je primjer kako nepoznavanje tehnologije u celosti može rezultirati poslovnim neuspehom. Nakon što je osnovala Trakight, softversku kompaniju koja se bavila pružanjem usluga zaštite intelektualnog vlasništva, kodiranje softvera i izrada web stranica nisu joj bile jače strane. “Što se tehnologije tiče, sve je stvar pravog vremena za pozicioniranje na tržištu. Preduzetnici koji nisu izvrsno tehnički potkovani, trebali bi se dodatno obrazuju, a ne ostavljaju taj segment u tuđim rukama koje nisu pod njihovom kontrolom,“ kaže Mari.
Škrtarenje na advokatima
Tobin Bot , osnivač Blue Oak Energy i danas žali što nije uložio nekoliko hiljada dolara i pronašao advokata koji će u potpunosti razumeti tehnologiju obnovljivih izvora energije i sastaviti savršen poslovni ugovor. Tako je prilikom pokušaja naplate svojih potraživanja shvatio manjkavosti u poslovnom ugovoru koje mu nisu omogućavale angažovanje agencije za naplatu potraživanja.
Nedovoljna ulaganja u marketing
Preduzetnici su izrazito sigurni u uspeh svoje kompanije i smatraju da je ulaganje u promociju nepotreban trošak jer je njihov proizvod toliko izvrstan i prepoznatljiv.
Prečesto se oslanjaju na promociju putem društvenih mreža, ali zaboravljaju kako takva promocija iako ne zahteva velika sredstva, ipak nudi ograničen doseg, a pravi rezultati takve kampanje mogu se očekivati tek nakon šest meseci ili godinu dana. Stručnjaci savetuju ulaganje deset do dvadeset posto sredstava od planiranog bruto prihoda, a tek nakon što razradite biznis, možete smanjiti iznos sredstava za pet do deset posto.
(Business.hr)