Spavanje na životinjskoj koži smanjuje rizik od astme
Ako u prva tri meseca života deca spavaju na životinjskoj koži, značajno im se smanjuje rizik oboljenja od astme u kasnijem periodu, objavili su nemački naučnici.
Stručnjaci iz Centra Helmholc analizirali su 2.400 dece rođene 1989. i pri tom su otkrili da su do šeste godine oni mališani koji su spavali na životinjskoj koži imali 79 odsto manje napada astme od onih koji nisu.
Čak i sa 10 godina, rizik za astmu je bio 41 odsto manji u poređenju s onima koji su kao bebe spavali na čaršavu.
Jedan od razloga povećane incidencije astme i alergija u poslednjih 10 godina je verovatno sve sterilnija okolina u modernim, urbanim društvima.
"Već dugo je poznato da deca odrasla na farmama ređe obolevaju od astme i alergija", rekao je pulmolog Andreas Helman dodajući da se "veruje da rani i stalan kontakt s određenim bakterijama u senu, slami i svežem mleku smanjuje rizik tih bolesti".
Pogledajte i:
Bubamare i autoputevi izazivaju astmu
OPREZ: Nervoza uzrokuje nastanak astme!
Lečenje astme gutanjem žive ribe
Po svemu sudeći, jedan od izvora tih mikroba je i životinjska koža, iako naučnici još nisu tačno odredili o kojim se bakterijama radi.
Spavanjem na životinjskoj koži gradska deca bi mogla da steknu zaštitu od astme i alergija koju seoska deca stiču u direktnom kontaktu sa životinjama, ističu nemački stručnjaci.