Спавање на животињској кожи смањује ризик од астме
Ако у прва три месеца живота деца спавају на животињској кожи, значајно им се смањује ризик обољења од астме у каснијем периоду, објавили су немачки научници.
Стручњаци из Центра Хелмхолц анализирали су 2.400 деце рођене 1989. и при том су открили да су до шесте године они малишани који су спавали на животињској кожи имали 79 одсто мање напада астме од оних који нису.
Чак и са 10 година, ризик за астму је био 41 одсто мањи у поређењу с онима који су као бебе спавали на чаршаву.
Један од разлога повећане инциденције астме и алергија у последњих 10 година је вероватно све стерилнија околина у модерним, урбаним друштвима.
"Већ дуго је познато да деца одрасла на фармама ређе оболевају од астме и алергија", рекао је пулмолог Андреас Хелман додајући да се "верује да рани и сталан контакт с одређеним бактеријама у сену, слами и свежем млеку смањује ризик тих болести".
Погледајте и:
Бубамаре и аутопутеви изазивају астму
ОПРЕЗ: Нервоза узрокује настанак астме!
Лечење астме гутањем живе рибе
По свему судећи, један од извора тих микроба је и животињска кожа, иако научници још нису тачно одредили о којим се бактеријама ради.
Спавањем на животињској кожи градска деца би могла да стекну заштиту од астме и алергија коју сеоска деца стичу у директном контакту са животињама, истичу немачки стручњаци.