Srbi u proseku uštede 4.200 dinara mesečno
BEOGRAD - Građani Srbije prosečno štede 4.200 dinara mesečno, što je za tri odsto više nego prošle godine, ali oko 10 odsto manje nego 2012.godine, pokazala je anketa Agencije za tržište istraživanja (IMAS).
Upitnik je obuhvatio 500 ljudi, koji predstavljaju štedno sposobnu populaciju starijih od 15 godina, a utvrđeno je 44 odsto ispitanika mesečno odvaja od 2.000 do 6.000 dinara. Od toga, 45 odsto se opredeljuje za „slamaricu“, ali građani koriste i štedne proizvode koje nude banke, od čega je najčešće zastupljena oročena štednja (devet odsto), životno osiguranje (devet odsto) i štednja po viđenju (sedam odsto).
Blagi porast
Ispitanicima je najvažnije da im je novac uvek na raspolaganju, a od sporednog značaja su im nizak rizik i visoke kamate ili prinosi. Da je odvajanje novca „po strani“ važno, smatra 77 odsto građana, što je porast za tri odsto u odnosu na 2013. Štednji najviše pridaju značaj stariji od 50 godina (81 odsto), dok 72 odsto mladih, od 15 do 29 godna, misli da je važno štedeti, u odnosu na prošlogodišnjih 60 odsto, prenosi Kurir.
Dugoročni planovi
Glavni razlozi za štednju građana su – predostrožnost zbog hitnih slučajeva i finansijske stabilosti u starosti (72 odsto), odvajanje novca kako bi sebi nešto priuštili (43 odsto), renoviranje stana (36 odsto), putovanja (22 odsto), a bez specijalnog razloga štedi sedam odsto.
Istraživanje je pokazalo da se u Srbiji blago popravio i stav o finansijskim investicijama – akcije, obveznice, fondovi. Dugoročne planove o najboljim načinima ulaganja svog novca ne pravi 91 odsto srpskih štediša.
Pogledajte i:
U kojoj valuti je najisplativija štednja?
Investicije, a ne štednja?
Dinarska štednja bolja od devizne