Срби у просеку уштеде 4.200 динара месечно
БЕОГРАД - Грађани Србије просечно штеде 4.200 динара месечно, што је за три одсто више него прошле године, али око 10 одсто мање него 2012.године, показала је анкета Агенције за тржиште истраживања (ИМАС).
Упитник је обухватио 500 људи, који представљају штедно способну популацију старијих од 15 година, а утврђено је 44 одсто испитаника месечно одваја од 2.000 до 6.000 динара. Од тога, 45 одсто се опредељује за „сламарицу“, али грађани користе и штедне производе које нуде банке, од чега је најчешће заступљена орочена штедња (девет одсто), животно осигурање (девет одсто) и штедња по виђењу (седам одсто).
Благи пораст
Испитаницима је најважније да им је новац увек на располагању, а од споредног значаја су им низак ризик и високе камате или приноси. Да је одвајање новца „по страни“ важно, сматра 77 одсто грађана, што је пораст за три одсто у односу на 2013. Штедњи највише придају значај старији од 50 година (81 одсто), док 72 одсто младих, од 15 до 29 годна, мисли да је важно штедети, у односу на прошлогодишњих 60 одсто, преноси Курир.
Дугорочни планови
Главни разлози за штедњу грађана су – предострожност због хитних случајева и финансијске стабилости у старости (72 одсто), одвајање новца како би себи нешто приуштили (43 одсто), реновирање стана (36 одсто), путовања (22 одсто), а без специјалног разлога штеди седам одсто.
Истраживање је показало да се у Србији благо поправио и став о финансијским инвестицијама – акције, обвезнице, фондови. Дугорочне планове о најбољим начинима улагања свог новца не прави 91 одсто српских штедиша.
Погледајте и:
У којој валути је најисплативија штедња?
Инвестиције, а не штедња?
Динарска штедња боља од девизне