Šta beogradski Kinezi znaju o svom premijeru: Drži butik na prvom spratu!
Povodom istorijske posete kineskog premijera Li Kećijanga Srbiji, zanimalo nas je da li će Kinezi koji već dugo godina žive u Srbiji, dočekati zvaničnika svoje države nakon čak 30 godina. Potražili smo odgovore u Bloku 70, a ono što su nam rekli nas je više nego iznenadilo.
U Bloku 70 vlada uobičajena gužva, ali i atmosfera, uprkos ovom istorijskom danu. Očekujući euforično raspoloženje i radost zbog posete tako visokog zvaničnika, uputili smo se u kineski tržni centar kako bismo saznali hoće li i „naši“ Kinezi ovaj događaj propratiti.
Na mestima gde se prodaju plastične jelke, jedino što je jedan sredovečni kineski bračni par znao da nam kaže jeste cena ukrasa za jelku. Za kineskog premijera nikada nisu čuli, a jedino što ih zanima je posao.
„Ne zna, ne zna“, bio je najčešći odgovor koji smo od njih dobijali, a ni Kinezi koji su na pauzi za ručak nisu bili raspoloženiji za razgovor.
„Oni su vrlo zatvoreni i uglavnom se druže samo međusobno“, poverio nam se prodavac sa susedne tezge koji radi za njih i dodao da niko ne priča o dolasku premijera. „Oni pričaju stalno na kineskom, tako da i ako se vodi razgovor o tome, ja to nisam čuo“.
Otprilike svaki deseti Kinez u tržnom centru uopšte zna ko je Li Kećijang, a i za ono malo ljudi koji su potvrdno klimali glavom na pomen njegovog imena, nismo sigurni da znaju da je to premijer.
„Li Kećijang, znam, znam. Eno ga gore, na prvom spratu“, rekla nam je ljubazna prodavačica igračaka. Nakon ponovljenog pitanja, pokazala nam je prstom na gore upućujući nas na butik iznad. Njen sunarodnik, kupac koji se u tom trenutku našao u butiku, nam je sugerisao da odustanemo jer kako kaže:
„Niko vam ovde ne zna ko je on“.
Neki su se smeškali, neki odmahivali glavom, ali uglavnom nisu upoznati sa političkim dešavanjima ni u Srbiji, a ni u Kini. Nisu znali čak ni da nam navedu ime nijednog kineskog političara.
„Kinezi su ovde došli da rade. Nemaju vremena da se informišu i vode razgovore o politici, niti im je to bitno u svakodnevnom životu“, rekla nam je vlasnica obližnjeg kineskog restorana.
Nakon neuspešnog truda da od njih dobijemo neki konkretniji odgovor, iznenadio nas je jedan Kinez koji je iz prve znao odgovor na pitanje dana: „Jel znate ko je Li Kećijang?“
„Pa naravno, to je prvi čovek vlade Kine“, uzviknuo je, „dolazi danas i ostaje tri dana“.
Niko od upitanih nije planirao da dočeka svog premijera, a nisu sigurni da li će njegova poseta imati uticaj na njihov život u Srbiji. Ipak, u jedno jesu sigurni: sva tri dana radiće bez promene radnog vremena.
Opšti utisak je da Kineze ne zanima previše politika, a ni razgovor sa novinarima. Većina njih živi u Srbiji više od deset godina, pa se kineskom političkom scenom ponajmanje bave.
Pročitajte i: