Шта београдски Кинези знају о свом премијеру: Држи бутик на првом спрату!
Поводом историјске посете кинеског премијера Ли Кећијанга Србији, занимало нас је да ли ће Кинези који већ дуго година живе у Србији, дочекати званичника своје државе након чак 30 година. Потражили смо одговоре у Блоку 70, а оно што су нам рекли нас је више него изненадило.
У Блоку 70 влада уобичајена гужва, али и атмосфера, упркос овом историјском дану. Очекујући еуфорично расположење и радост због посете тако високог званичника, упутили смо се у кинески тржни центар како бисмо сазнали хоће ли и „наши“ Кинези овај догађај пропратити.
На местима где се продају пластичне јелке, једино што је један средовечни кинески брачни пар знао да нам каже јесте цена украса за јелку. За кинеског премијера никада нису чули, а једино што их занима је посао.
„Не зна, не зна“, био је најчешћи одговор који смо од њих добијали, а ни Кинези који су на паузи за ручак нису били расположенији за разговор.
„Они су врло затворени и углавном се друже само међусобно“, поверио нам се продавац са суседне тезге који ради за њих и додао да нико не прича о доласку премијера. „Они причају стално на кинеском, тако да и ако се води разговор о томе, ја то нисам чуо“.
Отприлике сваки десети Кинез у тржном центру уопште зна ко је Ли Кећијанг, а и за оно мало људи који су потврдно климали главом на помен његовог имена, нисмо сигурни да знају да је то премијер.
„Ли Кећијанг, знам, знам. Ено га горе, на првом спрату“, рекла нам је љубазна продавачица играчака. Након поновљеног питања, показала нам је прстом на горе упућујући нас на бутик изнад. Њен сународник, купац који се у том тренутку нашао у бутику, нам је сугерисао да одустанемо јер како каже:
„Нико вам овде не зна ко је он“.
Неки су се смешкали, неки одмахивали главом, али углавном нису упознати са политичким дешавањима ни у Србији, а ни у Кини. Нису знали чак ни да нам наведу име ниједног кинеског политичара.
„Кинези су овде дошли да раде. Немају времена да се информишу и воде разговоре о политици, нити им је то битно у свакодневном животу“, рекла нам је власница оближњег кинеског ресторана.
Након неуспешног труда да од њих добијемо неки конкретнији одговор, изненадио нас је један Кинез који је из прве знао одговор на питање дана: „Јел знате ко је Ли Кећијанг?“
„Па наравно, то је први човек владе Кине“, узвикнуо је, „долази данас и остаје три дана“.
Нико од упитаних није планирао да дочека свог премијера, а нису сигурни да ли ће његова посета имати утицај на њихов живот у Србији. Ипак, у једно јесу сигурни: сва три дана радиће без промене радног времена.
Општи утисак је да Кинезе не занима превише политика, а ни разговор са новинарима. Већина њих живи у Србији више од десет година, па се кинеском политичком сценом понајмање баве.
Прочитајте и: