U SENCI NATO PAKTA: Šta je potrebno da bi se formirala ujedinjena armija Evrope?
Na prostoru Evropske unije svaka članica još uvek ima vojsku, ali ukoliko se desi proces snažnije evropske integracije u eri nakon Bregzta, integracija vojski u zajedničku Evropsku vojsku, biće sigurno jedan od prvih koraka.
EU vojska bila bi vrlo značajna stvar jer bi došlo do promene aktuelne odbrambene paradigme Evrope. Naime, iako još uvek postoje nacionalne vojske, nije tajna da evropskom odbranom čvrsto dominira NATO.
U NATO-u se nalaze ukupno 22 članice Evropske unije, kao i četiri ne-EU zemlje u Evropi - Albanija, Island, Turska i Norveška ( a tu su još i dve prekoatlantske članice, Kanada i SAD).
IGRA MAČKE I MIŠA: EU zna da joj preti novi teroristički napad, ali ne i gde će se desiti!
Iako bi NATO, baš kao i EU, trebao biti organizacija utemeljena na demokratskim odlukama između 28 članica - to nije slučaj. NATO je danas produžena ruka američke spoljne politike i vojni osiguravatelj primarno američkih ekonomskih interesa, a zatim i interesa slobodnog tržišta (dok se ti interesi poklapaju s američkim interesima).
Lako je dati argumente za postojanje Evropske unije - tendencija stvaranja sve šireg i sve slobodnijeg tržišta je proces kojeg iziskuje današnji kapitalizam. No, kako opravdati postojanje NATO pakta? Naravno, postoje argumenti, ali u svojoj suštini ne zvuče lepo i ne može se tek tako predstaviti javnosti. "Vojna zaštita američkih interesa" ne zvuči kao nešto oko čega bi se narodi Evrope ujedinili.
SAD se nakon Drugog svetskog rata postavio za zaštitnika slobodne i demokratske Evrope štiteći je od širenja SSSR-a i socijalističkog bloka. U tu svrhu je, navodno, NATO stvoren. Je li NATO uspeo u svojoj misiji? Itekako - SSSR nikada nije krenuo u vojni osvajački pohod na zapadnu Europu. Berlinski zid se raspao, a nedugo zatim i celi SSSR i celi istočni blok. Ali, NATO je ostao.
HVALA BREGZITU: Pomirenje Rusije i Turske novi politički zemljotres u Evropi! (FOTO)
Bez obzira što su velika većina NATO članica evropske države, svima je jasno da NATO nije organizacija kontrolisana iz Evrope već iz Vašingtona, a po sigurnost Evrope ovo je vrlo opasna situacija. Naime, SAD, koje upravljaju NATO paktom, pokreću izgradnju velikog raketnog štita u Evropi, odnosno postavljanje raketnih sistema koji bi bili upereni protiv Rusije. Takav razvoj situacije Rusija posmatra s tolikom nervozom da se realno može očekivati da će jednog dana "izgubiti živce" i možda pokušati čak i fizički da uništiti taj raketni obruč koji se steže oko njih.
Takva eskalacija tenzija mogla bi biti devastirajuća po Europi, u svakom smislu. No, SAD, koji se nalazi na sigurnoj udaljenosti s druge strane Atlantika, verovatno bi iz tog sukoba izašao neokrznut (kao što su gotovo neokrznuti izašli i iz Drugog svetskog rata) što bi značilo još znatno veću moć SAD u poređenju sa evropskim rivalima.
Sve dok evropskom bezbednošću primarno upravlja NATO pakt, Evropa neće biti sigurna i biće u stalnoj opasnosti od sukoba s Rusijom.
Situaciju možemo sagledati i na ovaj način - zamislimo da Evropa sama upravlja svojom odbranom, da NATO nije faktor, da li bi ta Evropa krenula samoinicijativno u izgradnju raketnih bedema oko Rusije riskirajući pritom oružani sukob s Rusijom? Naravno da ne bi i upravo ta činjenica je razlog zašto je NATO "pokroviteljstvo" nad evropskom sigurnošću toliko opasno.
Naravno, uvek će postojati i ona struja koja će žestoko tvrditi da bi Rusija odmah krenula vojno na Evropu kada ne bi bilo NATO pakta da brani tu Evropu. To zvuči apsurdno - Rusiji treba stabilna i ekonomski jaka Evropa jer od nje žive - njoj izvoze energiju.
Pouzdati se samo u rusku navodnu miroljubivost prema evropskoj teritoriji svakako nije dovoljno. Bez obzira na umerene izjave koje stižu iz Moskve, nije tajna da postoji nemali broj ruskih geostratega koji bi želeli po svaku cenu vratiti sferu uticaja koju su imali za vreme SSSR-a. To se ne može dozvoliti jer bi to bio čisti imperijalizam.
LAZANSKI: Treći svetski rat Zapada protiv Rusije počeo je mnogo pre Ukrajinske krize!
Stoga, dok eventualno ne dođe i do nekakve EU-Rusija ekonomske integracije (što bi u slučaju stabilizacije geopolitike svakako mogla biti realna mogućnost u ne tako dalekoj budućnosti), vojna zaštita EU teritorijalnog integriteta je nužna, ali to ne može biti NATO, bar ne NATO u kojem je SAD članica (ko zna šta se može desiti - ne bi bilo toliko iznenađujuće da Donald Tramp, ako pobedi, povuče Ameriku iz NATO pakta kao što je obećao).
Koja je onda alternativa?
Mnogi u Evropi, uključujući i one na vlasti, dobro znaju koja je alternativa - stvaranje integrsane, jedinstvene, evropske vojske koja bi mogla NATO-u poručiti: "Hvala, ali mi ćemo preuzeti odavde".
Ako je to bolje za sigurnost Evrope, zašto se onda nije već desilo? Dobro pitanje - pre svega zbog straha od američke reakcije. No, izlazak Britanije, SAD-u najlojalnije EU članice, je veliki korak napred po tom pitanju.
OTKRIVAMO: Da li je moguće da dođe do rata u EU zbog izlaska Velike Britanije?!
U Povelji EU postoji već Članak 42 koji omogućava znatnu vojnu integraciju unutar institucionalnog okvira unije. Samo jednom se jedna članica pozvala na Članak 42 - učinio je to francuski predsednik Fransoa Oland prošle godine za vreme terorističkih napada u Parizu, ističući kako je ovo napad na celu Evropu.
Da se stvari poprilično razvijaju u tom pravcu pokazuje i činjenica da je EU ove nedelje objavila dokument o novoj EU bezbednosnoj strategiji pod nazivom "Globalna strategija Evropske unije" - u njemu se konkretno navodi kako EU treba da razvije vojnu autonomiju u odnosu na NATO i preuzme veću ulogu na globalnom nivou. Takođe se navodi da EU mora biti u stanju da odbaci bilo čiji napad.
Između redova se može peočitati da Evropa, želeći više autonomije od NATO-a, ustvari želi veću autonomiju od Sjedinjenih Država.
NAPETO NA BALTIKU! Situacija veoma zategnuta nakon presretanja ruskog izviđačkog aviona!
- Kredibilnija evropska odbrana je esencijalna i za zdravo transatlantsko partnerstvo sa SAD - navodi se u dokumentu.
Iako se u njemu ne navodi, eksplicitno, kreiranje EU vojske u onom smislu da bi bilo potrebno menjati Ustav EU i međunarodne sporazume, poziva se na uklanjanje svih barijera koje bi mogle kočiti vojne kapacitete Unije.
NOSTRADAMUSOVA PREDVIĐANJA SE OSTVARUJU: Videće se kako se voda podiže dok će tlo ostati ispod
Pojedini funkcioneri EU otvoreno zagovaraju ideju ujedinjene EU vojske. Šef EU Parlamentarnog Saveta za spoljne poslove, Elmar Brok, poručio je 26. juna da je EU potreban zajednički vojni centar koji bi bio početak puta prema ujedinjenju EU vojnih snaga. Smatra da bi to znatno ojačalo evropsku ulogu u svetu. To je tačno, ojačalo bi EU ulogu, ali bi i u isto vreme smanjilo ulogu NATO-a, a samim time i SAD-a.
Ideju zajedničke vojske još prošle godine je predložio i predsednik EU Komisije, Žan Klod Junker, ističući kako bi evropska vojska imala za cilj "odvraćanje Rusije" i jačanje alijanse. To je takođe točno, EU granice i treba čuvati, no teško da bi ta evropska vojska - ako bi zaista bila pod kontrolom Europljana - održavala provokativne vojne vježbe na granici s Rusijom.