У СЕНЦИ НАТО ПАКТА: Шта је потребно да би се формирала уједињена армија Европе?
На простору Европске уније свака чланица још увек има војску, али уколико се деси процес снажније европске интеграције у ери након Брегзта, интеграција војски у заједничку Европску војску, биће сигурно један од првих корака.
ЕУ војска била би врло значајна ствар јер би дошло до промене актуелне одбрамбене парадигме Европе. Наиме, иако још увек постоје националне војске, није тајна да европском одбраном чврсто доминира НАТО.
У НАТО-у се налазе укупно 22 чланице Европске уније, као и четири не-ЕУ земље у Европи - Албанија, Исланд, Турска и Норвешка ( а ту су још и две прекоатлантске чланице, Канада и САД).
ИГРА МАЧКЕ И МИША: ЕУ зна да јој прети нови терористички напад, али не и где ће се десити!
Иако би НАТО, баш као и ЕУ, требао бити организација утемељена на демократским одлукама између 28 чланица - то није случај. НАТО је данас продужена рука америчке спољне политике и војни осигураватељ примарно америчких економских интереса, а затим и интереса слободног тржишта (док се ти интереси поклапају с америчким интересима).
Лако је дати аргументе за постојање Европске уније - тенденција стварања све ширег и све слободнијег тржишта је процес којег изискује данашњи капитализам. Но, како оправдати постојање НАТО пакта? Наравно, постоје аргументи, али у својој суштини не звуче лепо и не може се тек тако представити јавности. "Војна заштита америчких интереса" не звучи као нешто око чега би се народи Европе ујединили.
САД се након Другог светског рата поставио за заштитника слободне и демократске Европе штитећи је од ширења СССР-а и социјалистичког блока. У ту сврху је, наводно, НАТО створен. Је ли НАТО успео у својој мисији? Итекако - СССР никада није кренуо у војни освајачки поход на западну Еуропу. Берлински зид се распао, а недуго затим и цели СССР и цели источни блок. Али, НАТО је остао.
ХВАЛА БРЕГЗИТУ: Помирење Русије и Турске нови политички земљотрес у Европи! (ФОТО)
Без обзира што су велика већина НАТО чланица европске државе, свима је јасно да НАТО није организација контролисана из Европе већ из Вашингтона, а по сигурност Европе ово је врло опасна ситуација. Наиме, САД, које управљају НАТО пактом, покрећу изградњу великог ракетног штита у Европи, односно постављање ракетних система који би били уперени против Русије. Такав развој ситуације Русија посматра с толиком нервозом да се реално може очекивати да ће једног дана "изгубити живце" и можда покушати чак и физички да уништити тај ракетни обруч који се стеже око њих.
Таква ескалација тензија могла би бити девастирајућа по Еуропи, у сваком смислу. Но, САД, који се налази на сигурној удаљености с друге стране Атлантика, вероватно би из тог сукоба изашао неокрзнут (као што су готово неокрзнути изашли и из Другог светског рата) што би значило још знатно већу моћ САД у поређењу са европским ривалима.
Све док европском безбедношћу примарно управља НАТО пакт, Европа неће бити сигурна и биће у сталној опасности од сукоба с Русијом.
Ситуацију можемо сагледати и на овај начин - замислимо да Европа сама управља својом одбраном, да НАТО није фактор, да ли би та Европа кренула самоиницијативно у изградњу ракетних бедема око Русије рискирајући притом оружани сукоб с Русијом? Наравно да не би и управо та чињеница је разлог зашто је НАТО "покровитељство" над европском сигурношћу толико опасно.
Наравно, увек ће постојати и она струја која ће жестоко тврдити да би Русија одмах кренула војно на Европу када не би било НАТО пакта да брани ту Европу. То звучи апсурдно - Русији треба стабилна и економски јака Европа јер од ње живе - њој извозе енергију.
Поуздати се само у руску наводну мирољубивост према европској територији свакако није довољно. Без обзира на умерене изјаве које стижу из Москве, није тајна да постоји немали број руских геостратега који би желели по сваку цену вратити сферу утицаја коју су имали за време СССР-а. То се не може дозволити јер би то био чисти империјализам.
ЛАЗАНСКИ: Трећи светски рат Запада против Русије почео је много пре Украјинске кризе!
Стога, док евентуално не дође и до некакве ЕУ-Русија економске интеграције (што би у случају стабилизације геополитике свакако могла бити реална могућност у не тако далекој будућности), војна заштита ЕУ територијалног интегритета је нужна, али то не може бити НАТО, бар не НАТО у којем је САД чланица (ко зна шта се може десити - не би било толико изненађујуће да Доналд Трамп, ако победи, повуче Америку из НАТО пакта као што је обећао).
Која је онда алтернатива?
Многи у Европи, укључујући и оне на власти, добро знају која је алтернатива - стварање интегрсане, јединствене, европске војске која би могла НАТО-у поручити: "Хвала, али ми ћемо преузети одавде".
Ако је то боље за сигурност Европе, зашто се онда није већ десило? Добро питање - пре свега због страха од америчке реакције. Но, излазак Британије, САД-у најлојалније ЕУ чланице, је велики корак напред по том питању.
ОТКРИВАМО: Да ли је могуће да дође до рата у ЕУ због изласка Велике Британије?!
У Повељи ЕУ постоји већ Чланак 42 који омогућава знатну војну интеграцију унутар институционалног оквира уније. Само једном се једна чланица позвала на Чланак 42 - учинио је то француски председник Франсоа Оланд прошле године за време терористичких напада у Паризу, истичући како је ово напад на целу Европу.
Да се ствари поприлично развијају у том правцу показује и чињеница да је ЕУ ове недеље објавила документ о новој ЕУ безбедносној стратегији под називом "Глобална стратегија Европске уније" - у њему се конкретно наводи како ЕУ треба да развије војну аутономију у односу на НАТО и преузме већу улогу на глобалном нивоу. Такође се наводи да ЕУ мора бити у стању да одбаци било чији напад.
Између редова се може пеочитати да Европа, желећи више аутономије од НАТО-а, уствари жели већу аутономију од Сједињених Држава.
НАПЕТО НА БАЛТИКУ! Ситуација веома затегнута након пресретања руског извиђачког авиона!
- Кредибилнија европска одбрана је есенцијална и за здраво трансатлантско партнерство са САД - наводи се у документу.
Иако се у њему не наводи, експлицитно, креирање ЕУ војске у оном смислу да би било потребно мењати Устав ЕУ и међународне споразуме, позива се на уклањање свих баријера које би могле кочити војне капацитете Уније.
НОСТРАДАМУСОВА ПРЕДВИЂАЊА СЕ ОСТВАРУЈУ: Видеће се како се вода подиже док ће тло остати испод
Поједини функционери ЕУ отворено заговарају идеју уједињене ЕУ војске. Шеф ЕУ Парламентарног Савета за спољне послове, Елмар Брок, поручио је 26. јуна да је ЕУ потребан заједнички војни центар који би био почетак пута према уједињењу ЕУ војних снага. Сматра да би то знатно ојачало европску улогу у свету. То је тачно, ојачало би ЕУ улогу, али би и у исто време смањило улогу НАТО-а, а самим тиме и САД-а.
Идеју заједничке војске још прошле године је предложио и председник ЕУ Комисије, Жан Клод Јункер, истичући како би европска војска имала за циљ "одвраћање Русије" и јачање алијансе. То је такође точно, ЕУ границе и треба чувати, но тешко да би та европска војска - ако би заиста била под контролом Еуропљана - одржавала провокативне војне вјежбе на граници с Русијом.