Stres je poželjan?
Kada nema stresa - nema ni rezultata!
Stres se smatra jednim od glavnih krivaca za prouzrokovanje mnogih bolesti. Još gora je činjenica da je stres danas postao nezaobilazan deo naše svakodnevnice i kao takav, u našem organizmu je sa razlogom.
Da je stres nekad dobar i poželjan, govore nam primeri lovaca koji su ubijali životinje kako bi prehranili porodicu i u tome su uspevali, samo zahvaljujući hormonu stresa koji im je pomogao da iz sebe izvuku snagu, brzinu i snalažljivost.
Lekari objašnjavaju da stres izoštrava um i memoriju. Setite se samo sebe, kada ste za školskom klupom radili test znanja i prisećali se informacija, za koje tvrdite da nikada ne biste. To se događa upravo zahvaljujući prisustvu stresa.
Dobar imuni sistem vam je potreban kako bi se vaš organizam uspešno izborio sa raznoraznim bolestima i infekcijama. Iako ne biste verovali, stres poboljšava funkcionisanje imuno sistema, ali samo ako kratko traje. Problem nastaje onda kada on traje predugo, jer tada slede suprotni učinci. Praistorijski čovek je imao kratke stresne faze (i to samo u situacijama ubijanja divljih životinja) i nakon toga stres bi prestao. Danas je nešto drugačija slika – stres traje duže, a ponekad i bez prestanka, piše magazin.net.hr.
Setite se samo onog momenta kada sebe terate da uradite neki posao. Taj trenutak pripremanja je večnost, a razlog je nedostatak stresa. U većini slučajeva vredi zlatno pravilo – kada nema stresa, nema ni rezultata. Skoro 90% ljudi uspešno funkcioniše, vodeći se ovim principom.