Trudnice koje puše menjaju DNK svojih beba
Bebe žena koje su pušile tokom trudnoće imaju veći rizik od urođenih defekata, astme i nikotinske zavisnosti.
Trudnice koje puše ne ugrožavaju samo zdravlje svoje bebe, možda im menjaju i DNK, navodi se u novom istraživanju. Ovo istraživanje možda objašnjava zašto deca pušača imaju neke zdravstvene komplikacije kasnije u životu.
Bebe, koje rađaju žene koje tokom trudnoće puše, su obično male, imaju oštećena pluća i imaju veći rizik od urođenih defekata. Čak i kao odrasli, ove osobe imaju zdravstvene probleme i probleme u ponašanju. Deca koju rađaju majke pušači imaju veću verovatnoću da boluju od astme, nikotinske zavisnosti i da kasnije u životu zloupotrebljavaju različite supstance.
Naučnici imaju ograničeno razumevanje bioloških mehanizama koji ostavljaju ove efekte. Jedna od mogućnosti su epigenetske promene. Razni prirodni okidači, od stresa do ishrane, mogu da hemijski promene DNK i tako uključe ili isključe određene gene.
Poslednje istraživanje na ovu temu je najveće ikada sprovedeno i obuhvatilo je analiziranje krvi od 889 beba ubrzo nakon rođenja. Jednu trećinu tih beba su rodile majke koje su same priznale da su tokom prvog tromesečja trudnoće pušile.
Rezultati istraživanja su pokazali da deca, čije su majke pušile tokom trudnoće, imaju epigenetske promene u DNK, koje nisu prisutne među decom čije majke nisu pušile tokom trudnoće. Promene u genima koje su se desile kod ovih beba, vezane su za razvoj fetusa, nikotinsku zavisnost i mogućnost da se ostavi pušenje.
Trudnoća povećava rizik od saobraćajnog udesa!
Predrasude koje prate trudnice
Trudnice, brzo na plivanje
Ovo istraživanje predstavlja jedno od najjačih dokaza o tome kako ponašanje majke utiče na DNK fetusa za vreme trudnoće. Međutim, ne zna se da li su ove promene trajne ili su samo deo razvoja ćelija.
Potrebno je još istraživanja da bi se u potpunosti razumelo šta se dešava sa DNK promenama kod ove dece, ali se takođe postavlja i pitanje ako zaista to što majka puši tokom trudnoće menja DNK deteta, da li takav efekat mogu da imaju i hemikalije koje se nelaze u vazduhu, stambenim prostorijama i hrani.