U svemiru nema sankcija i sukoba (FOTO)
I dok na Zemlji odnosi dve supersile izvesno sve više klize ka novom Hladnom ratu, u svemiru je međudržavna saradnja Rusije i SAD na najboljem mogućem nivou.
Rad na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS) je izgleda jedini aspekt rusko-američkih odnosa, koji nije pogođen ukrajinskom krizom.
O tome najbolje govori planirana misija američkog astronauta Skota Kelija (NASA) i ruskog kosmonauta Mihaila Kornjenka (Roscosmos), koji će provesti godinu dana na MSS kako bi se ispitali efekti produženog boravka u svemiru. Ova misija će pružiti naučnicima najbolje podatke o tome šta astronauti mogu da očekuju na planiranoj Mars misiji 2030. godine, koja je će trajati čak tri godine.
Tolikim boravkom u svemiru ljudi rizikuju niz problema: od opadanja gustine kostiju i mišićne mase do oštećenja DNK zbog svemirskog zračenja, oštećenja vida i psihološkog stresa.
Kako prenosi agnecija AP, Keli i Kornjenko će poleteti u svemir idućeg marta iz baze u Kazahstanu.
"U svemiru, između nas ne postoje granice"
Na današnjoj konferenciji za štampu, u sedištu UNESK-a u Parizu, dvojica astronauta su izjavila da će njihov jednogodišnji boravak na MSS pružiti nauci mnoge korisne podatke.
U svemiru, "naši životi apsolutno zavise od nas samih", izjavio je austronaut Keli (50) na konferenciji za novinare.
"Bilo kakva politička pitanja koja postoje između naših zemalja je nešto o čemu čak i ne diskutujemo. Mi smo veliki prijatelji, kolege i profesionalci. Tako mora da bude", prenosi "Gardijan".
Kosmonaut Kornjenko (54) je dodao: "U svemiru, između nas na postoje granice. Ovo je sjajan primer zajedničkog rada, naročito zbog politike na Zemlji".
Keli i Kornjenko su se pripremali za ovu misiju dve godine.
To će biti novi američki rekord u dužini boravka u svemiru, prenosi Tanjug. Apsolutni rekord u dužini vremena provedenog u svemiru drži ruski kosmonaut Valerij Poljakov koji je na MSS boravio više od 14 meseci.
Pogledajte još: