У свемиру нема санкција и сукоба (ФОТО)
И док на Земљи односи две суперсиле извесно све више клизе ка новом Хладном рату, у свемиру је међудржавна сарадња Русије и САД на најбољем могућем нивоу.
Рад на Међународној свемирској станици (MSS) је изгледа једини аспект руско-америчких односа, који није погођен украјинском кризом.
О томе најбоље говори планирана мисија америчког астронаута Скота Келија (НАСА) и руског космонаута Михаила Корњенка (Росцосмос), који ће провести годину дана на MSS како би се испитали ефекти продуженог боравка у свемиру. Ова мисија ће пружити научницима најбоље податке о томе шта астронаути могу да очекују на планираној Марс мисији 2030. године, која је ће трајати чак три године.
Толиким боравком у свемиру људи ризикују низ проблема: од опадања густине костију и мишићне масе до оштећења ДНК због свемирског зрачења, оштећења вида и психолошког стреса.
Како преноси агнеција АП, Кели и Корњенко ће полетети у свемир идућег марта из базе у Казахстану.
"У свемиру, између нас не постоје границе"
На данашњој конференцији за штампу, у седишту УНЕСК-а у Паризу, двојица астронаута су изјавила да ће њихов једногодишњи боравак на MSS пружити науци многе корисне податке.
У свемиру, "наши животи апсолутно зависе од нас самих", изјавио је аустронаут Кели (50) на конференцији за новинаре.
"Било каква политичка питања која постоје између наших земаља је нешто о чему чак и не дискутујемо. Ми смо велики пријатељи, колеге и професионалци. Тако мора да буде", преноси "Гардијан".
Космонаут Корњенко (54) је додао: "У свемиру, између нас на постоје границе. Ово је сјајан пример заједничког рада, нарочито због политике на Земљи".
Кели и Корњенко су се припремали за ову мисију две године.
То ће бити нови амерички рекорд у дужини боравка у свемиру, преноси Танјуг. Апсолутни рекорд у дужини времена проведеног у свемиру држи руски космонаут Валериј Пољаков који је на MSS боравио више од 14 месеци.
Погледајте још: