Udovički: Viškovi određenih profila - radnici na poslovima koje treba ukinuti
BEOGRAD - Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički izjavila je da Srbija možda nije Irska, ali je vlada odlučna da ne postane ni Argentina - zemlja koja stalno pada u dužničke krize jer njeni centri moći ne prihvataju da se prostru koliko im je "guber dugačak".
"Postoje Argentine, zemlje koje ciklično padaju u dužničke krize, a postoje i Irske, zemlje koje su u stanju da radikalno stegnu kaiš i više puta, jer znaju da samo tako posle može da sledi privredni rast. Očigledno da nismo Irska, ali ova vlada je odlučna da ne postanemo ni Argentina", rekala je Udovički u intervjuu za časopis "Biznis i finansije".
Prema njenim rečima, suština reforme državne uprave koja je započeta je da se dobije delotvorna država u kojoj će ljudi raditi sa više zadovoljstva i ponosa i biti svesni da od njih zavisi aktiviranje potencijala koji ova zemlja ima - isto kao što zavisi i od privatnog sektora.
Udovički je navela, da pema poslednjim podacima, u javnoj upravi radi oko 530.00 ljudi, a u preduzećima sa većinskim državnim vlasništvom oko 219.00 ljudi.
"Pazite, imamo terminološku zbrku. Pojam javne uprave je mnogo širi od državne uprave (republička administracija) u kojoj radi oko 28.500 ljudi", navela je ministarka. Ona je istakla da se očekuje da u narednoj godini Ministarstvo finansija uvede centralizovan obračun plata velikog dela direktnih i indirektnih korisnika budžeta.
Ministarka je navela da u u javnoj upravi - državnim činovnicima, zdravstvu, školstvu, policiji, nema mnogo viška zaposlenih. Viškova ima u javnim preduzećima i preduzećima zavisnim od njih, istakla je ona i ukazala da mit o ogromnom višku zaposlenih u javnoj upravi treba razvejati jer se moramo suočiti sa daleko složenijim problemom - veoma lošom strukturom zaposlenih.
"Mi imamo viškove određenih profila - radnici na zastarelim poslovima koje treba ukinuti, servisnog osoblja čije zapošljavanje u dobroj meri služi kao neka vrsta socijalne pomoći - ali s druge strane imamo manjkove drugih profila - onih koji bi trebalo da rade nove poslove, one koji su neophodni za produktivnu privredu u 21. velku, i za članstvo u EU", kazala je Udovički.
Ministarka je najavila da će do kraja godine biti završena studija u koja će pokazati koje sve vrste korisnika javnih sredstava postoje u našoj zemlji i oni će morati da se klasifikuju.
"Pored tri dobro poznate grane vlasti (izvršna, zakonodavna i sudska) u savremenoj praksi razvija se i četvrta - nezavisni regulatori. U tu granu su se, u našem slučaju, ugurale agencije koje su izrasle uporedo sa procesom pristupanja EU a koje su, zapravo, neodređenog oblika. Stvorili smo ih u poslednjih 15 godina, često da bi mogli da nagradimo stručne ljude koji početkom 2000. nisu nikako mogli da se privuku u tada veoma slabo plaćenu redovnu državnu službu... Sve to mora da se preispita i racionalizuje", istakla je Udovički.
Pogledajte i: