Удовички: Вишкови одређених профила - радници на пословима које треба укинути
БЕОГРАД - Министарка за државну управу и локалну самоуправу Кори Удовички изјавила је да Србија можда није Ирска, али је влада одлучна да не постане ни Аргентина - земља која стално пада у дужничке кризе јер њени центри моћи не прихватају да се простру колико им је "губер дугачак".
"Постоје Аргентине, земље које циклично падају у дужничке кризе, а постоје и Ирске, земље које су у стању да радикално стегну каиш и више пута, јер знају да само тако после може да следи привредни раст. Очигледно да нисмо Ирска, али ова влада је одлучна да не постанемо ни Аргентина", рекала је Удовички у интервјуу за часопис "Бизнис и финансије".
Према њеним речима, суштина реформе државне управе која је започета је да се добије делотворна држава у којој ће људи радити са више задовољства и поноса и бити свесни да од њих зависи активирање потенцијала који ова земља има - исто као што зависи и од приватног сектора.
Удовички је навела, да пема последњим подацима, у јавној управи ради око 530.00 људи, а у предузећима са већинским државним власништвом око 219.00 људи.
"Пазите, имамо терминолошку збрку. Појам јавне управе је много шири од државне управе (републичка администрација) у којој ради око 28.500 људи", навела је министарка. Она је истакла да се очекује да у наредној години Министарство финансија уведе централизован обрачун плата великог дела директних и индиректних корисника буџета.
Министарка је навела да у у јавној управи - државним чиновницима, здравству, школству, полицији, нема много вишка запослених. Вишкова има у јавним предузећима и предузећима зависним од њих, истакла је она и указала да мит о огромном вишку запослених у јавној управи треба развејати јер се морамо суочити са далеко сложенијим проблемом - веома лошом структуром запослених.
"Ми имамо вишкове одређених профила - радници на застарелим пословима које треба укинути, сервисног особља чије запошљавање у доброј мери служи као нека врста социјалне помоћи - али с друге стране имамо мањкове других профила - оних који би требало да раде нове послове, оне који су неопходни за продуктивну привреду у 21. велку, и за чланство у ЕУ", казала је Удовички.
Министарка је најавила да ће до краја године бити завршена студија у која ће показати које све врсте корисника јавних средстава постоје у нашој земљи и они ће морати да се класификују.
"Поред три добро познате гране власти (извршна, законодавна и судска) у савременој пракси развија се и четврта - независни регулатори. У ту грану су се, у нашем случају, угурале агенције које су израсле упоредо са процесом приступања ЕУ а које су, заправо, неодређеног облика. Створили смо их у последњих 15 година, често да би могли да наградимо стручне људе који почетком 2000. нису никако могли да се привуку у тада веома слабо плаћену редовну државну службу... Све то мора да се преиспита и рационализује", истакла је Удовички.
Погледајте и: