UKRAJINA UŽIVO 159. DAN - Holandija: Identifikovana prva žrtva nesreće
AMSTERDAM - Forenzičari su identifikovali prvu od 298 žrtava iz putničkog aviona "boing 777" kompanije "Malezija erlajns", koji se prošle nedelje srušio nad Ukrajinom, objavila je holandska vlada.
"Identifikovana je prva žrtva sa leta MH17", saopštilo je holandsko Ministarstvo pravde, navodeći da je u pitanju Holanđanin i da su o tome obavešteni njegov porodica i gradonačelnik grada u kom je živeo. Ministarstvo, međutim, nije obelodanilo identitet žrtve.
Holanđani su zaduženi za identifikaciju svih žrtava nesreće koja se dogodila 17. jula. Među poginulima su bila 193 državljanina Holandije. U Holandiju je prebačeno 227 kovčega sa ostacima tela žrtava, ali su neka tela i dalje na mestu nesreće.
Posmrtni ostaci dovezeni su holandskim i australijskim avionima na aerodrom u Ajndhovenu.
20:10 - Preko 40 ukrajinskih vojnika prešlo na stranu Rusije
ROSTOV NA DONU - Preko 40 ukrajinskih vojnika je napustilo svoje jedinice i prešlo na rusku stranu, saopštio je portparol graničnog odseka ruske službe FSB, Vasili Malajev.
"Oko 40 ukrajinskih vojnika je napustili svoje jedinice i stiglo na punkt Izvarino. Tražili su od milicije da im pomogne da pređu na rusku stranu, jer ne žele da se bore u ratu protiv sopstvenog naroda", preneo je portparol.
19:16 - Štajnamajer: sektorske sankcije protiv Rusije
BERLIN - Nemački ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajnmajer podržao je sektorske sankcije protiv Rusije.
Zbog najnovijih dešavanja u Ukrajini "Ponašanje Rusije nam ne daje puno izbora", izjavio je Štajnmajer.
"Mi smo posvećeni našoj politici za preduzimanje zajedničkih mera i održavanju ozbiljnih razgovora sa Rusijom", rekao je Štajnmajer.
Pored ograničenja finansijskog sektora Rusije, dokument Evropske komisije pominje i zabranu na izvoz osetljivih tehnologija iz EU u Rusiju koja treba da se odnosi na tri oblasti: bušotine na moru, istraživanje Arktika i vađenje nafte iz škriljaca.
18:05 - Ofanziva ukrajinskih snaga u pravcu Donjecka
KIJEV - Ukrajinske snage napredovale su do predgrađa Donjecka, jednog od najvećih uporišta proruskih snaga u tom regionu, saopštile su ukrajinske vlasti.
Ukrajinske snage se nalaze na ulazu u Gorlivku, severno od Donjecka, a nakon osvajanja tog mesta "biće im otvoren direktan put za osvajanje glavnog grada regiona Donbasa", rekao je portparol ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost Andrej Lisenko.
Donjeck, koji ima oko milion stanovnika je glavno uporište proruskih snaga koje se već pet meseci bore sa snagama ukrajinske vlade.
15:35 - Putin i Ebot za neometan pristup eksperata mestu nesreće
MOSKVA - Ruski predsednik Vladimir Putin i australijski premijer Toni Ebot apelovali su da se međunarodnim ekspertima omogući nesmetan pristup mestu u istočnoj Ukrajini na koje je 17. jula pao malezijski avion.
Tokom telefonskog razgovora, do kojeg je došlo na inicijativu australijske strane, Putin i Ebot su se složili oko nužnosti pridržavanja rezulucije 2166 UN.
Oni su se, takođe, založili za objektivnu i nezavisnu međunarodnu istragu tragedije "boinga 777" "Malejzija erlajnsa", na liniji Amsterdam - Kuala Lumpur, u kojoj je poginulo svih 298 putnika i članova posade.
13:43 - U blizini pet ruskih prelaznih punktova vođena borba
Kako je preneo "Glas Rusije", juče uveče, nakon artiljerijske kanonade na teritoriji Ukrajine i eksplozija u blizini granice, na skoro tri sata bili su evakuisani službenici carinskog punkta "Novošahtinsk".
Tokom noći, na jedan sat je bio zaustavljen rad ruskog carinskog punkta "Gukovo".
Prelazni punkt "Uspenka" bio je zatvoren osam sati, dok su ruski carinici na susednom carinskom punktu "Matvejev kurgan" ostali na radnom mestu.
Kontrolni punkt "Novoazovsk" je, takođe, obustavio rad, a kako prenosi "Glas Rusije", jutros je na području susednog prelaznog punkta "Dolžanski" bio vidljiv crni dim.
13:30 - Ukrajinske snage bezbednosti namerno pucale na ruske istražitelje
Posle otvaranja vatre sa ukrajinske teritorije, ruski istražitelji su pokrenuli krivični postupak, saopštio je zvanični predstavnik Istražnog komiteta (IK) RF Vladimir Markin.
25. jula u Kujbiševskom rejonu Rostovske oblasti (jug Rusije) istražni tim je vršio inspekciju područja zbog granatiranja farme sa strane Ukrajine 23. jula.
Istražitelji su radili u odeći sa prepoznatljivim oznakama i natpisima, ali, uprkos tome, bili su podvrgnuti preciznoj minobacačkoj vatri.
U resoru veruju da je napad bio unapred planiran, sa ciljem da se ubiju službenici ruskih agencija za sprovođenje zakona.
12:50 - Ubijen gradonačelnik Krenenčuka
Gradonačelnik grada Kremenčuk, u centralnoj Ukrajini, ubijen je juče, dok je na kuću gradonačelnika Lavova noćas ispaljena granata, saopštava ukrajinsko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Gradonačelnik Kremenčuka Oleg Babajev je ubijen kada su se njegovom automobilu primakla druga kola iz kojih je neidentifikovana osoba ispalila tri hica iz pištolja s prigušivačem, izjavio je Anton Geraščenko iz ukrajinskog ministarstva unutrašnjih poslova, a prenosi Rojters.
Geraščenko ističe kako znatan deo građana Kremenčuka podržava Babajeva, koji je tokom protesta na trgu Majdan u Kijevu ustao u zaštitu lokalnih aktivista protiv bivšeg predsednika Janukoviča, koje su policija i tužilac hteli da hapse.
Tokom noći je ispaljena granata na kuću gradonačelnika Lavova Andreja Sadovija, koji se u tom trenutku nije nalazio kod kuće.
Pomenuta dva napada najverovatnije nisu u vezi, stoji u saopštenju ukrajinskog ministarstva.
12:35 - Nadžib i Rute razgovaraće o pristupu mestu nesreće
Malezijski premijer Nadžib Razak izjavio je danas da će se naredne nedelje sastati sa svojim holandskim kolegom Markom Ruteom, kako bi razgovarali o tome kako da obezbede pun pristup istražiteljima mestu prošlonedeljnog pada malezijskog aviona na letu MH-17 u istočnoj Ukrajini.
Nadžib ističe da su prorusiki aktivisti, koji drže teritoriju na kojoj se dogodila nesreća, ispunili dva uslova dogovora koji su postigli s Malezijom - predaju tela žrtava, kao i predaju dve "crne kutije" aviona, ali puna istraga tek treba da se obavi, za šta je, kako je rekao, potrebno 30 istražitelja.
"Moj prioritet sada je da se obezbedi poštovanje trećeg uslova dogovora i da se međunarodnim istražiteljima omogući pun i bezbedan pristup mestu nesreće. Za to će biti neophodna saradnja onih koji to mesto kontrolišu i ukrajinskih vojnih snaga", saopštio je Nadžib.
11:49 - Pucali na novinare "Rusija 24" iz Ukrajine
Na ekipu TV kanala "Rusija 24" otvorena je vatra sa strane Ukrajine na teritoriju farme Primiuski Rostovske oblasti RF, obaveštava sajt TV kanala.
Ranije pod minobacačkom vatrom sa teritorije Ukrajine, zapadno od farme Primiuski, našao se istražni tim IK Rusije.
Istražitelji su saopštili da je paljba sa ukrajinske strane bila precizna. Tokom paljbe, laku povredu je zadobila nepunoletna meštanka za vreme dok se nalazila u dvorištu farme.
10:55 - Ebot: Ima još ljudskih ostataka na mestu rušenja aviona
Više od nedelju dana nakon pada malezijskog putničkog aviona u istočnoj Ukrajini još ima ljudskih ostataka na mestu nesreće, izjavio je danas australijski premijer Toni Ebot.
Ebot šalje 190 pripadnika australijske federalne policije i manji broj pripadnika Australijskih odbrambenih snaga (ADF) koji će učestvovati u operaciji obezbeđivanja mesta nesreće koju će predvoditi Holanđani.
"Australijski zvaničnici su juče ponovo imali pristup mestu nesreće. Tamo ima još tela. I upravo zbog toga je važnije nego ikad da tamo bude poslat međunarodni tim", izjavio je Ebot.
10:14 - Ukrajinska armija bombarduje fosfornom municijom
Predstavnici samoproglašene Donjecke narodne republike saopštili su da je ukrajinska vojska granatirala Donjeck i Mandrikino, u istočnoj Ukrajini, fosfornom municijom.
Korišćenje fosforne municije je zabranjeno po Ženevskoj konvenciji.
Predstavnik ruskog generalštaba izjavio je u petak da su ukrajinske trupe najmanje šest puta koristile fosfornu municiju za vreme granatiranja jugoistoka zemlje.
Čitavu proteklu noć u Donjecku su trajale borbe i pod paljbom ukrajinske vojske našli su se Petrovski i Kujbiški rejon. Jedna osoba je poginula, a devet je ranjeno, izveštava Glas Rusije.
09:24 - Markin: Krivična prijava protiv Ukrajine zbog granatiranja
Ruski Istražni komitet podneo je krivičnu prijavu zbog ukrajinskog granatiranja teritorije Rusije, izjavio je danas portparol Ruskog istražnog komiteta Vladimir Markin.
Istražni komitet je pokrenuo krivičnu prijavu zbog optužbi za pokušaj ubistva i napad na službena lica, naveo je Markin.
Marikin je juče izjavio da je oko 45 ukrajinskih granata pogodilo jedno selo u regionu Rostov, na jugu Rusije, oštetivši kuće i električne vodove.
Prema njegovim rečima, najmanje 50 stanovnika je evakuisano iz sela Primjuski, u kome niko nije nije povređen.
Granate su ispaljene iz borbenog područja u regionu Donjeck, gde se ukrajinska vojska sukobljava s proruskim snagama, u okviru operacije koju Kijev naziva antiterorističkom.
06:00 - Rusija predala ukrajinske vojnike koje je lečila
Petorica ranjenih ukrajinskih vojnika koji su u Rusiji lečeni od ranjavanja predati su Ukrajini na ruskom aerodromu u Rostovu na Donu.
Od te petorice ranjenih, četvorica su u teškom, ali stabilnom stanju. Lekari su rekli da je peti vojnik pretrpeo lakše povrede.
Oni su dovedeni na aerodrom, a Rusija je otvorila tranzitni koridor za ukrajinski avion koji ih je odveo u Ukrajinu. Ti ranjenici bili su lečeni u bolnicama u regionu Rostova.
Ovo je drugi put da su ranjeni ukrajinski vojnici prebačeni u Ukrajinu sa aerodroma u Rostovu na Donu.
U prvom avionu, bilo je 18 ljudi koji su lečeni u Rusiji.
02:56 - EU objavila prošireni spisak sankcija
Evropska unija objavila je u svom Službenom glasniku odluku Saveta EU od 24. jula i spisak sa imenima novih 15 osoba i 18 kompanija i organizacija kojima se uvode sankcije.
Na listi su direktor Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije Aleksandar Bortnjikov, direktor Spoljne obaveštajne službe Mihail Fradkov i čelnik ruske Republike Čečenije Ramzan Kadirov.
Na spisku su i predsednik Saveta za bezbednost i njegov zamenik Nikolaj Patrušev i Rašid Nurgalijev, član tog saveta Boris Grizlov, načelnik u FSB Sergej Beseda, poslanik Dume (donjeg doma parlamenta) Mihail Ðogtjarjev, gubernator Pokrajine Krasnodar Aleksandar Tkačev.
Takođe, na spisku su načelnik u Ministarstvu odbrane samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR) Pavel Gubarjov i njegova supruga Jekaterina, predstavnik komande snaga DNR Fjodor Berezin, predsednik "Republike Novorusija" Valerij Kaurov, vojni komandiri ustanika na istoku Ukrajine Sergej Zdriljuk i Aleksandar Anjufejev.
Među pravnim licima nalazi se devet kompanija i devet državnih i društvenih organizacija, uključujući administracije samoproglašenih DRN i Luganske Narodne Republike. Na spisku kompanija je devet krimskih struktura, državnih preduzeća.
Sada se na "crnoj listi" EU nalazi ukupno 87 fizičkih i 20 pravnih lica, podseća ruska agencija.
Svima njima je do novembra ove godine zabranjen ulaz u EU, a njihova sredstva u slučaju da budu pronađena u evropskim bankama podložna su zamrzavanju, dok je evropskim kompanijama zabranjeno da posluju sa pravnim licima sa liste.
00:14 - Skupština 31. jula o Jacenjuku
U četvrtak, 31. jula, Vrhovna rada Ukrajine razmotriće na vanrednoj sednici pitanje poverenja premijeru Arseniju Jacenjuku, koji je podneo ostavku.
Porošenko je, kako prenosi Ukrinform, saopštio u telefonskom razgovoru sa direktorkom Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard da je održao sastanak sa Jacenjukom, predsednikom Rade Aleksandrom Turčinovom i šefovima poslaničkih grupa, na kom je dogovoreno da se "u skladu sa procedurom održi glasanje o poverenju vladi kako bi se potvrdila stabilnost tima za sprovođenje reformi".
Komentarišući ostavku Jacenjuka, Porošenko je rekao da Ustav i zakonodavstvo daju jasan odgovor za osiguranje stabilnosti u takvoj situaciji.
On je ukazao da parlament treba u roku od 10 dana glasa o poverenju vladi, a da sada svi članovi vlade nastavljaju da obavljaju njihove funkcije.
Porošenkova pres služba je saopštila odvojeno da će vanredna sednica Rade biti održana 31. jula i da je ta odluka doneta na sastanku Porošenka, Jacenjuka, Turčinova i šefova poslaničkih grupa, na kom je razmotrena saradnja ograna vlasti u uslovima odsustva vladajuće koalicije u parlamentu.