УКРАЈИНА УЖИВО 159. ДАН - Холандија: Идентификована прва жртва несреће
АМСТЕРДАМ - Форензичари су идентификовали прву од 298 жртава из путничког авиона "боинг 777" компаније "Малезија ерлајнс", који се прошле недеље срушио над Украјином, објавила је холандска влада.
"Идентификована је прва жртва са лета МХ17", саопштило је холандско Министарство правде, наводећи да је у питању Холанђанин и да су о томе обавештени његов породица и градоначелник града у ком је живео. Министарство, међутим, није обелоданило идентитет жртве.
Холанђани су задужени за идентификацију свих жртава несреће која се догодила 17. јула. Међу погинулима су била 193 држављанина Холандије. У Холандију је пребачено 227 ковчега са остацима тела жртава, али су нека тела и даље на месту несреће.
Посмртни остаци довезени су холандским и аустралијским авионима на аеродром у Ајндховену.
20:10 - Преко 40 украјинских војника прешло на страну Русије
РОСТОВ НА ДОНУ - Преко 40 украјинских војника је напустило своје јединице и прешло на руску страну, саопштио је портпарол граничног одсека руске службе ФСБ, Васили Малајев.
"Око 40 украјинских војника је напустили своје јединице и стигло на пункт Изварино. Тражили су од милиције да им помогне да пређу на руску страну, јер не желе да се боре у рату против сопственог народа", пренео је портпарол.
19:16 - Штајнамајер: секторске санкције против Русије
БЕРЛИН - Немачки министар иностраних послова Франк-Валтер Штајнмајер подржао је секторске санкције против Русије.
Због најновијих дешавања у Украјини "Понашање Русије нам не даје пуно избора", изјавио је Штајнмајер.
"Ми смо посвећени нашој политици за предузимање заједничких мера и одржавању озбиљних разговора са Русијом", рекао је Штајнмајер.
Поред ограничења финансијског сектора Русије, документ Европске комисије помиње и забрану на извоз осетљивих технологија из ЕУ у Русију која треба да се односи на три области: бушотине на мору, истраживање Арктика и вађење нафте из шкриљаца.
18:05 - Офанзива украјинских снага у правцу Доњецка
КИЈЕВ - Украјинске снаге напредовале су до предграђа Доњецка, једног од највећих упоришта проруских снага у том региону, саопштиле су украјинске власти.
Украјинске снаге се налазе на улазу у Горливку, северно од Доњецка, а након освајања тог места "биће им отворен директан пут за освајање главног града региона Донбаса", рекао је портпарол украјинског Савета за националну безбедност Андреј Лисенко.
Доњецк, који има око милион становника је главно упориште проруских снага које се већ пет месеци боре са снагама украјинске владе.
15:35 - Путин и Ебот за неометан приступ експерата месту несреће
МОСКВА - Руски председник Владимир Путин и аустралијски премијер Тони Ебот апеловали су да се међународним експертима омогући несметан приступ месту у источној Украјини на које је 17. јула пао малезијски авион.
Током телефонског разговора, до којег је дошло на иницијативу аустралијске стране, Путин и Ебот су се сложили око нужности придржавања резулуције 2166 УН.
Они су се, такође, заложили за објективну и независну међународну истрагу трагедије "боинга 777" "Малејзија ерлајнса", на линији Амстердам - Куала Лумпур, у којој је погинуло свих 298 путника и чланова посаде.
13:43 - У близини пет руских прелазних пунктова вођена борба
Како је пренео "Глас Русије", јуче увече, након артиљеријске канонаде на територији Украјине и експлозија у близини границе, на скоро три сата били су евакуисани службеници царинског пункта "Новошахтинск".
Током ноћи, на један сат је био заустављен рад руског царинског пункта "Гуково".
Прелазни пункт "Успенка" био је затворен осам сати, док су руски цариници на суседном царинском пункту "Матвејев курган" остали на радном месту.
Контролни пункт "Новоазовск" је, такође, обуставио рад, а како преноси "Глас Русије", јутрос је на подручју суседног прелазног пункта "Должански" био видљив црни дим.
13:30 - Украјинске снаге безбедности намерно пуцале на руске истражитеље
После отварања ватре са украјинске територије, руски истражитељи су покренули кривични поступак, саопштио је званични представник Истражног комитета (ИК) РФ Владимир Маркин.
25. јула у Кујбишевском рејону Ростовске области (југ Русије) истражни тим је вршио инспекцију подручја због гранатирања фарме са стране Украјине 23. јула.
Истражитељи су радили у одећи са препознатљивим ознакама и натписима, али, упркос томе, били су подвргнути прецизној минобацачкој ватри.
У ресору верују да је напад био унапред планиран, са циљем да се убију службеници руских агенција за спровођење закона.
12:50 - Убијен градоначелник Крененчука
Градоначелник града Кременчук, у централној Украјини, убијен је јуче, док је на кућу градоначелника Лавова ноћас испаљена граната, саопштава украјинско Министарство унутрашњих послова.
Градоначелник Кременчука Олег Бабајев је убијен када су се његовом аутомобилу примакла друга кола из којих је неидентификована особа испалила три хица из пиштоља с пригушивачем, изјавио је Антон Герашченко из украјинског министарства унутрашњих послова, а преноси Ројтерс.
Герашченко истиче како знатан део грађана Кременчука подржава Бабајева, који је током протеста на тргу Мајдан у Кијеву устао у заштиту локалних активиста против бившег председника Јануковича, које су полиција и тужилац хтели да хапсе.
Током ноћи је испаљена граната на кућу градоначелника Лавова Андреја Садовија, који се у том тренутку није налазио код куће.
Поменута два напада највероватније нису у вези, стоји у саопштењу украјинског министарства.
12:35 - Наџиб и Руте разговараће о приступу месту несреће
Малезијски премијер Наџиб Разак изјавио је данас да ће се наредне недеље састати са својим холандским колегом Марком Рутеом, како би разговарали о томе како да обезбеде пун приступ истражитељима месту прошлонедељног пада малезијског авиона на лету МХ-17 у источној Украјини.
Наџиб истиче да су прорусики активисти, који држе територију на којој се догодила несрећа, испунили два услова договора који су постигли с Малезијом - предају тела жртава, као и предају две "црне кутије" авиона, али пуна истрага тек треба да се обави, за шта је, како је рекао, потребно 30 истражитеља.
"Мој приоритет сада је да се обезбеди поштовање трећег услова договора и да се међународним истражитељима омогући пун и безбедан приступ месту несреће. За то ће бити неопходна сарадња оних који то место контролишу и украјинских војних снага", саопштио је Наџиб.
11:49 - Пуцали на новинаре "Русија 24" из Украјине
На екипу ТВ канала "Русија 24" отворена је ватра са стране Украјине на територију фарме Примиуски Ростовске области РФ, обавештава сајт ТВ канала.
Раније под минобацачком ватром са територије Украјине, западно од фарме Примиуски, нашао се истражни тим ИК Русије.
Истражитељи су саопштили да је паљба са украјинске стране била прецизна. Током паљбе, лаку повреду је задобила непунолетна мештанка за време док се налазила у дворишту фарме.
10:55 - Ебот: Има још људских остатака на месту рушења авиона
Више од недељу дана након пада малезијског путничког авиона у источној Украјини још има људских остатака на месту несреће, изјавио је данас аустралијски премијер Тони Ебот.
Ебот шаље 190 припадника аустралијске федералне полиције и мањи број припадника Аустралијских одбрамбених снага (АДФ) који ће учествовати у операцији обезбеђивања места несреће коју ће предводити Холанђани.
"Аустралијски званичници су јуче поново имали приступ месту несреће. Тамо има још тела. И управо због тога је важније него икад да тамо буде послат међународни тим", изјавио је Ебот.
10:14 - Украјинска армија бомбардује фосфорном муницијом
Представници самопроглашене Доњецке народне републике саопштили су да је украјинска војска гранатирала Доњецк и Мандрикино, у источној Украјини, фосфорном муницијом.
Коришћење фосфорне муниције је забрањено по Женевској конвенцији.
Представник руског генералштаба изјавио је у петак да су украјинске трупе најмање шест пута користиле фосфорну муницију за време гранатирања југоистока земље.
Читаву протеклу ноћ у Доњецку су трајале борбе и под паљбом украјинске војске нашли су се Петровски и Кујбишки рејон. Једна особа је погинула, а девет је рањено, извештава Глас Русије.
09:24 - Маркин: Кривична пријава против Украјине због гранатирања
Руски Истражни комитет поднео је кривичну пријаву због украјинског гранатирања територије Русије, изјавио је данас портпарол Руског истражног комитета Владимир Маркин.
Истражни комитет је покренуо кривичну пријаву због оптужби за покушај убиства и напад на службена лица, навео је Маркин.
Марикин је јуче изјавио да је око 45 украјинских граната погодило једно село у региону Ростов, на југу Русије, оштетивши куће и електричне водове.
Према његовим речима, најмање 50 становника је евакуисано из села Примјуски, у коме нико није није повређен.
Гранате су испаљене из борбеног подручја у региону Доњецк, где се украјинска војска сукобљава с проруским снагама, у оквиру операције коју Кијев назива антитерористичком.
06:00 - Русија предала украјинске војнике које је лечила
Петорица рањених украјинских војника који су у Русији лечени од рањавања предати су Украјини на руском аеродрому у Ростову на Дону.
Од те петорице рањених, четворица су у тешком, али стабилном стању. Лекари су рекли да је пети војник претрпео лакше повреде.
Они су доведени на аеродром, а Русија је отворила транзитни коридор за украјински авион који их је одвео у Украјину. Ти рањеници били су лечени у болницама у региону Ростова.
Ово је други пут да су рањени украјински војници пребачени у Украјину са аеродрома у Ростову на Дону.
У првом авиону, било је 18 људи који су лечени у Русији.
02:56 - ЕУ објавила проширени списак санкција
Европска унија објавила је у свом Службеном гласнику одлуку Савета ЕУ од 24. јула и списак са именима нових 15 особа и 18 компанија и организација којима се уводе санкције.
На листи су директор Федералне службе безбедности (ФСБ) Русије Александар Бортњиков, директор Спољне обавештајне службе Михаил Фрадков и челник руске Републике Чеченије Рамзан Кадиров.
На списку су и председник Савета за безбедност и његов заменик Николај Патрушев и Рашид Нургалијев, члан тог савета Борис Гризлов, начелник у ФСБ Сергеј Беседа, посланик Думе (доњег дома парламента) Михаил Ђогтјарјев, губернатор Покрајине Краснодар Александар Ткачев.
Такође, на списку су начелник у Министарству одбране самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) Павел Губарјов и његова супруга Јекатерина, представник команде снага ДНР Фјодор Березин, председник "Републике Новорусија" Валериј Кауров, војни командири устаника на истоку Украјине Сергеј Здриљук и Александар Ањуфејев.
Међу правним лицима налази се девет компанија и девет државних и друштвених организација, укључујући администрације самопроглашених ДРН и Луганске Народне Републике. На списку компанија је девет кримских структура, државних предузећа.
Сада се на "црној листи" ЕУ налази укупно 87 физичких и 20 правних лица, подсећа руска агенција.
Свима њима је до новембра ове године забрањен улаз у ЕУ, а њихова средства у случају да буду пронађена у европским банкама подложна су замрзавању, док је европским компанијама забрањено да послују са правним лицима са листе.
00:14 - Скупштина 31. јула о Јацењуку
У четвртак, 31. јула, Врховна рада Украјине размотриће на ванредној седници питање поверења премијеру Арсенију Јацењуку, који је поднео оставку.
Порошенко је, како преноси Укринформ, саопштио у телефонском разговору са директорком Међународног монетарног фонда Кристин Лагард да је одржао састанак са Јацењуком, председником Раде Александром Турчиновом и шефовима посланичких група, на ком је договорено да се "у складу са процедуром одржи гласање о поверењу влади како би се потврдила стабилност тима за спровођење реформи".
Коментаришући оставку Јацењука, Порошенко је рекао да Устав и законодавство дају јасан одговор за осигурање стабилности у таквој ситуацији.
Он је указао да парламент треба у року од 10 дана гласа о поверењу влади, а да сада сви чланови владе настављају да обављају њихове функције.
Порошенкова прес служба је саопштила одвојено да ће ванредна седница Раде бити одржана 31. јула и да је та одлука донета на састанку Порошенка, Јацењука, Турчинова и шефова посланичких група, на ком је размотрена сарадња ограна власти у условима одсуства владајуће коалиције у парламенту.