Uloga EU u gasnoj krizi – posrednik ili spasilac?
Cilj razgovora koji su vodile Rusija i Ukrajina, u kojima je posredovala EU, nije ostvaren. Rusija je isključila gas, uvela avansno plaćanje, a Međunarodnom arbitražnom sudu u Stokholmu stižu međusobne tužbe Naftogasa i Gasproma. Kompromisa za sada nema. Ali, da li je u pregovorima koji su se vodili EU mogla da postigne više?
EU je imala plan
"Predložili smo da Ukrajina tokom dva dana prebaci milijardu dolara na račun Gasproma, a da se preostali dug podeli na šest rata i plati do kraja godine, uz istovremeno plaćanje novih računa", rekao je Etinger.
Istovremeno, kako je rekao Etinger, predlog EK uključuje sezonsku cenu za gas od 300 dolara ili nekoliko dolara više za hiljadu kubnih metara u letnjem, a 385 dolara u zimskom periodu.
Ali odgovor je bio ''njet!''.
SAD pozivaju na nastavak pregovora, tvrdeći da je predlog EK razuman.
Šta sad?
Prvi odgovor EU je finansijska pomoć koja stiže. Evropska komisija je uplatila Ukrajini pola milijarde evra za potrebe državnog budžeta, što omogućava i kupovinu gasa iz EU, preko Mađarske, Poljske i Slovačke.
EU takođe očekuje da Kijev prethodno potpiše sporazum s Međunarodnim monetarnim fondom, što predviđa ukidanje budžetskih subvencija i povećanje cena energije za potrebe ukrajinske privrede i stanovništva.
Lider, a ne posrednik
''Neuspeh pregovora između Ukrajine i Rusije oko gasa pokazuje i to da je Evropska unija koja je želela da samo da posreduje u sporu, u njemu zapravo trebalo da bude u ulozi lidera'', smatra urednik DW Ingo Mantojfel.
No, ta pozicija nije laka. Već odavno ovo nije samo ekonomija. Sve je ovo deo težeg sukoba koji traje mesecima.
No moguće je da će potezi EU i dalje odisati neutralnošću. Evropska komisija je saopštila da su ruski i stručnjaci EU razmotrili posledice sporazuma o pridruživanju i slobodnoj trgovini EU-Ukrajina, koji treba da bude potpisan 27. juna, što, po uverenju Brisela, neće imati nikakve nepovoljne posledice za Rusiju.
Od danas do sutra
Ukrajina za sada ne brine. Makar je tako izjavio direktor ukrajinskog Naftogasa Andrij Koboljev. On je pružio uveravanja da stanovnici ne treba da se plaše nestašica gasa - Ukrajina planira da uspostavi sistem "obrnutog toka" kojim bi mogla da uzme deo gasa koji uvoze evropske zemlje.
Ukrajinske rezerve su trenutno oko 13 milijardi kubnih metara pa mediji pišu da do jeseni nema razloga za brigu.
Aleksej Miler, direktor Gasproma, mesecima upozorava da je reverzibilni tok isporuke gasa neregularan, a ovih dana je izjavio i da će Južni tok rešiti problem tranzita gasa preko Ukrajine. Ovo ih stavlja u bolju poziciju. Ili se samo čini, jer ni Ukrajinci ne pokazuju zabrinutost, verujući u alternativne EU izvore gasa.