Улога ЕУ у гасној кризи – посредник или спасилац?
Циљ разговора који су водиле Русија и Украјина, у којима је посредовала ЕУ, није остварен. Русија је искључила гас, увела авансно плаћање, а Међународном арбитражном суду у Стокхолму стижу међусобне тужбе Нафтогаса и Гаспрома. Компромиса за сада нема. Али, да ли је у преговорима који су се водили ЕУ могла да постигне више?
ЕУ је имала план
"Предложили смо да Украјина током два дана пребаци милијарду долара на рачун Гаспрома, а да се преостали дуг подели на шест рата и плати до краја године, уз истовремено плаћање нових рачуна", рекао је Етингер.
Истовремено, како је рекао Етингер, предлог ЕК укључује сезонску цену за гас од 300 долара или неколико долара више за хиљаду кубних метара у летњем, а 385 долара у зимском периоду.
Али одговор је био ''њет!''.
САД позивају на наставак преговора, тврдећи да је предлог ЕК разуман.
Шта сад?
Први одговор ЕУ је финансијска помоћ која стиже. Европска комисија је уплатила Украјини пола милијарде евра за потребе државног буџета, што омогућава и куповину гаса из ЕУ, преко Мађарске, Пољске и Словачке.
ЕУ такође очекује да Кијев претходно потпише споразум с Међународним монетарним фондом, што предвиђа укидање буџетских субвенција и повећање цена енергије за потребе украјинске привреде и становништва.
Лидер, а не посредник
''Неуспех преговора између Украјине и Русије око гаса показује и то да је Европска унија која је желела да само да посредује у спору, у њему заправо требало да буде у улози лидера'', сматра уредник DW Инго Мантојфел.
Но, та позиција није лака. Већ одавно ово није само економија. Све је ово део тежег сукоба који траје месецима.
Но могуће је да ће потези ЕУ и даље одисати неутралношћу. Европска комисија је саопштила да су руски и стручњаци ЕУ размотрили последице споразума о придруживању и слободној трговини ЕУ-Украјина, који треба да буде потписан 27. јуна, што, по уверењу Брисела, неће имати никакве неповољне последице за Русију.
Од данас до сутра
Украјина за сада не брине. Макар је тако изјавио директор украјинског Нафтогаса Андриј Кобољев. Он је пружио уверавања да становници не треба да се плаше несташица гаса - Украјина планира да успостави систем "обрнутог тока" којим би могла да узме део гаса који увозе европске земље.
Украјинске резерве су тренутно око 13 милијарди кубних метара па медији пишу да до јесени нема разлога за бригу.
Алексеј Милер, директор Гаспрома, месецима упозорава да је реверзибилни ток испоруке гаса нерегуларан, а ових дана је изјавио и да ће Јужни ток решити проблем транзита гаса преко Украјине. Ово их ставља у бољу позицију. Или се само чини, јер ни Украјинци не показују забринутост, верујући у алтернативне ЕУ изворе гаса.