Uvek možete da imate svoju decu, čak iako ne možete da ih rodite!
"Deca su ukras sveta", rekao je Ljubivoje Ršumović, a mi vam objašnjavamo kako da ih usvojite u Srbiji.
Usvajanje dece je plemeniti čin koji zavređuje pažnju i podršku celog društva. Za određeni broj dece, to je jedini način da steknu porodicu i obrnuto, za neke ljude to je jedini način da se ostvare kao roditelji. Navodimo vam kratku edukaciju procedure usvajanja, ukoliko se odlučite za ovaj korak.
Nadležan za ovu proceduru je Centar za socijalni rad odnosno organ starateljstva na opštini gde su prijavljeni potencijalni roditelji, odnosno deca. Tu se podnose zahtevi za usvajanje, sprovode stručne procedure i utvrđuju podobnosti osoba koje apliciraju. Nakon toga, dobijeni podaci dostavljaju se Ministarstvu rada i socijalne politike gde se kontrolišu i ako su u redu unose se u registar.
Prema aktuelnom Zakonu o porodici, dete koje je državljanin Srbije mogu da usvoje građani Srbije, ali i lica iz inostranstva, s tim da se prednost daje domaćim državljanima.
KAMERE U VRTIĆIMA: Kada se radi o deci, da li je poverenje luksuz?
Procedura se odvija na sledeći način
Obuhvata četiri faze. Prva faza procedure podrazumeva podnošenje dokumenata. Potrebno je predati izvod iz matične knjige rođenih, venčanih, državljanstvo, fotokopiju lične karte, dokaz da lice nije osuđivano ili kažnjavano, dokaz o prihodima i o imovinskom stanju. Ovaj paket mera sličan je u bilo kojoj drugoj zemlji.
Ukoliko se utvrdi da je sva neophodna dokumentacija korektna kreće se u drugu fazu procedure. Sledi utvrđivanje opšte podobnosti potencijalnih roditelja. Procenjuju se lična svojstva, motivacija za usvojenje i drugi elementi koji određuju nečiju podobnost. U ovoj fazi angažovan je tim multidiciplinarnih stručnjaka koji vrše navedenu analizu. Značajne teme o kojima se razgovara odnose se na detinjstvo potencijalnih roditelja. Pitanja su često vrlo intimna ali su neophodna.
KAKO DECA SA RAKOM ŽIVE U SRBIJI: Pogledajte i prosudite sami (FOTO)
Treća faza podrazumeva pripreme u grupi za one parove koji su ispunili zakonski okvir. Nije isključeno da pojedinac može da usvoji dete, ali to je više izuzetak nego pravilo. Ljudi se senzibilišu da shvate da su u pitanju "realna" deca, koja su imala svoj prethodni život, iskustva i traume, posledice loših životnih startova, zanemarivanje, zlostavljanje, napuštanje od strane roditelja.
Posle ove tri faze sledi najteži deo odnosno faza čekanja. Naime kada potencijalni usvojitelji prođu prethodne faze, oni na taj način samo dobijaju potvrdu da su ispunili neophodne kriterijume, ali niko ne može da im garantuje u kom roku će dobiti dete na usvajanje. Neki ga na žalost nikada ni ne dobiju.
Najčešći zahtevi, odnose se na usvajanje beba, a više od 95 odsto usvojitelja želi decu srpskog porekla iako je četvrtina mališana koja čeka usvojenje romske nacionalnosti. Stručnjaci iz Centara za socijalni rad ističu da je procedura zakomplikovana nerealnim očekivanjima potencijalnih roditelja. Česti zahtevi su da deca budu kao sa reklama.