ISPRAVKA: Šta je tačno, a šta nije u pričama o drogi u "Kafetinu"
Obaveštenje koje je Agencija za lekove i medicinska sredstva BiH objavila podstaklo je širenje raznih dezinformacija i senzacionalistička “upozorenja” građanima u mnogim medijima.
U javnosti su se pojavili naslovi, pa tako i na našem portalu, koji su ukazivali na to da je Agencija za lekove u Bosni i Hercegovini zabranila upotrebu leka "Kafetin" jer sadrži drogu, ali to nije tačno i javnosti je predočena pogrešna informacija. Istina je da je odbijen zahtev za reklamiranje leka "Kafetin", a ne potpuna zabrana korišćenja.
Agencija za lekove i medicinska sredstva BiH je 27.04.2016. na svom veb sajtu objavila rešenje kojim odbija zahtev za oglašavanje leka "Kafetin".
Agencija je povukla saglasnost za oglašavanje ovog leka jer sadrži kodein, opijat koji se u medicini koristi kao analgetik, a takve je preparate zabranjeno oglašavati široj javnosti prema Zakonu o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga.
Iako je istina da jedna tableta Caffetina sadrži 10 mg kodeina koji je klasifikovan kao opojna droga, to nije bila nikakva novost - sastav leka, koji sadrži listu aktivnih tvari, oduvek se mogao pročitati u njegovom uputstvu. Agencijskom saopštenju je tako dodata doza senzacionalizma, a "izveštavanje" o Caffetinu je uskoro poprimilo oblik čiste dezinformacije.
Preparati koji sadrže kodein nisu zabranjeni u BiH, a u Registru lekova Bosne i Hercegovine se navodi da, pored "Kafetina", supstancu kodein imaju još dva preparata koja se prodaju bez recepta.
Što se tiče zabrane na globalnom nivou, različite države imaju različitu regulativu ove supstance. U nekima je kupovina leka dozvoljena samo uz recept, u drugima se preparati sa najviše 15 mg kodeina mogu kupiti bez recepta. Jedina država koja eksplicitno zabranjuje kodein jesu Maldivi, dok UAE i Japan imaju strogu regulativu i moguće je posedovanje preparata sa kodeinom u striktno određenoj količini i isključivo uz potvrdu doktora.