ZACEMENTIRALI KIČMU: U Srbiji izveden zahvat UBRIZGAVANJA CEMENTA U PRŠLJEN - ali samo kod starijih od 65
Naši lekari su se ugledali na medicinu Italije i Nemačke.
Ortopedi Kliničkog centra Srbije primenili su novu metodu kod saniranja osteoporoze, poučeni iskustvom lekara iz Italije i Nemačke, gde se već dugo primenjuje metod ubrizgavanja cementa u napukao pršljen i tako spašavajući kičmu.
Tu metodu izlečenja prva je imala priliku da iskusi 65-godišnja Vidosava Milićević iz Lazarevca kojoj su prelom kičme bukvalno zacementirali.
- Za vreme operacije pacijent je okrenut na stomak i rendgeneom se odredi tačno mesto, odnosno pršljen koji treba da se popuni cementom. Pod kontrolom rendgena, specijalnom iglom se ulazi u taj pršljen. Kada se cement napravi, on je žitak, ali se za desetak minuta stvrdne. Pre svega, cement se konektuje na iglu i polako se ubruzgava u kičmu. Rendgen je tu da prati u slučaju da dođe do curenja cementa - objašnjava dr Zagorac.
ČASNE SESTRE uzgajaju MARIHUANU i koriste je za OVO - ovako nešto nikada ne biste ni sanjali (FOTO)
Intervencija traje oko sat vremena, a u prelomljen pršljen se ubrizgava od dva do pet mililitara cementa. Pacijentkinja posle operacije ne skida osmeh sa lica, jer su joj lekari rekli da će odmah moći čak i da trči.
- Tri godine sam trpela nesnosne bolove, morala da mirujem i nosim mider kako bi fiksirala prelom. Srećna sam jer me više ništa ne boli - nasmejano je pričala Vidosava za "Blic".
- Ova intervencija je namenjena samo pacijentima starijim od 65 godina kojima je osteoporoza narušavala čvrstinu kostiju. To je bezbedna mikroinvazivna hirurgija, a radi ser sa malim rezovima pod kontrolom rendgena - priča načelnik službe za ortopediju, traumatologiju i mikrohirurgiju Urgentnog centra prof. dr Goran Tulić.
Pre se ovakav problem rešavao prepisivanjem lekova protiv bolova. Kod onih koji su imali izražene prelome obavezno su se stavljale gipsane korzete i bili su prinuđeni da miruju. To sve dovodi do atrofije mišića i razvoja tromboze. Prelomi su praćeni jakim bolom, a ukoliko se ne interveniše na vreme, može doći i do neurološkog oštećenja.
OVDE pročitajte o čoveku koji je mislio da na nozi ima PROŠIRENU VENU, a zapravo je u njemu ŽIVELO OVO.