Žene sklonije infarktu nego muškarci
Teška depresija je glavni faktor koji žene vodi ka smrtonosnim srčanim bolestima.
Najčešći faktori koji vode ka smrti jesu loša ishrana, stres, fizička pasivnost, duvan, alkohol, kao i bogata istorija bolesti vaših predaka. Neočekivalo, ali teška depresija može biti najveći uzrok smrtnog ishoda.
Časopis "Journal of American Heart Asociation" objavio je studiju koja objašnjava da žene do 55 godina starosti, a i mlađe, koje pate od umerene ili teške depresije imaju dvostruko veću šansu da obole od smrtonosnih srčanih bolesti poput infarkta.
Istraživanje je brojalo 3.237 muškaraca i žena svih uzrasta, koji pate od bolesti srca i krvnih sudova, pri čemu su uzeti u obzir i simptomi trogodišnje depresije. Ono je pokazalo da 55-godišnje žene imaju 2,2 puta veće šanse da dobiju infarkt ili čak i smrt, a 29 % žena mlađih od 55 godina sa kliničkom dijagnozom depresije pokazalo je povećani rizik za obolevanje od srčanih bolesti.
Kod žena se srčane bolesti obično razvijaju deset godina kasnije nego kod muškaraca u pedesetim. Ali, mlade žene koje imaju genetsku predispoziciju ili su "zapale" u tešku depresiju, mogu i ranije da obole.
Pre i tokom menopauze ženski ogranizam je jači i proizvodi dosta ženskih hormona, što smanjuje mogućnost zalaženja u tešku depresiju. Kada menopauza prođe, lučenje ženskih hormona se smanjuje i telo više nema odbrambeni mehanizam.