Život vaše vagine kroz 20-e, 30-e, 40-e...
Žene plodnost gube s početkom 6. decenije, iako se telo za ono priprema 10 godina pre.
Tim naučnika američkog Kongersa akušera i ginekologa (AGOG) sproveo je anketu koja otkriva koliko žene poznaju svoju anatomiju, a odgovor je vrlo malo. Tim povodom, Kongers je kreirao sveobuhvatan vodič kroz sve intimne delove našeg organizma. Stručnjaci su odlučili da se posebno pozabave vaginom.
U 20-im GODINAMA - NORMALNO SKUPLJANJE
Pubertet je životna dob kada vaši organi dostižu veličinu odrasle osobe. Ona ima oblik cevi, koji vodi do grlića materice, a zidovi su joj elastični, sastavljeni od mišićnog tkiva i imaju mnogobrojne nabore koji joj omogućavaju da se širi i tako prilagođava prolasku deteta za vreme porođaja. Kako starimo, smanjuje se potkožno masno tkivo, pa tako i naše genitalije.
U 30-IM GODINAMA - TAMNE SENKE
Smenom hormona koja najčešće nastaje nakon porođaja, manifestuje se tamnim nijansama vaginalnog otvora i klitorisa, ali i nivoom rastegljivosti i do veličine lubenice. Nakon šest nedelja, vagina se smanjuje, ali ne do one veličine koju su žene imale u 20-im godinama, jer posledice ostaju. Vagina se proširuje za 1-2 cm. Kako bi to izbegle, 32% ženske populacije se opredeljuje za carski rez, izbegavajući dodatno istežanje svog intimnog organa, ali i ožiljke i bockanje koje vas prati nekoliko godina kasnije.
U 40-IM GODINAMA - OPUŠTANJE, BOL I CRVENILO
Iako jajnici gube svoje funkcije, žene i dalje imaju ovulacije i menstrualne cikluse, koji su znatno kraći ali i neredovni. Žene plodnost gube s početkom 6. decenije, iako se telo za ono priprema 10 godina pre. Stabilnost našim reproduktivnim organima pružaju tetive, mišićna tkiva, a njihovo starenje može izazvati opuštanje karličnog pojasa, curenje bešike propraćeno bolom i teškoćom "tamo dole".
Niži nivo estrogena izaziva na floru vagine, što može podstaći proređivanje i sušenje vaginalnih zidova, a oni su praćeni svrabom, peckanjem i crvenilom.
Pročitajte i: Zašto dobijamo hemoroide i kako to da sprečimo?