Otkriveno gde se nalazi najskuplja Da Vinčijeva slika - "Spasitelj sveta" nije viđen već više od sedam godina
Njena vrednost prelazi čak 450 miliona dolara.
Najskuplja slika na svetu nije viđena u javnosti od kada je prodata na aukciji u Kristiju 2017. godine. Prema novom izveštaju Bi-Bi-Sija, možda se nalazi u skladištu u Ženevi – i mogla bi uskoro ponovo biti izložena.
Pripisana Leonardu da Vinčiju, renesansna slika „Spasitelj sveta“ postala je najskuplje umetničko delo ikada prodato na aukciji kada je dostigla cenu od 450 miliona dolara (406 miliona evra) u Kristiju 2017. godine. Od tada, ova uljana slika koja prikazuje Isusa Hrista nije viđena u javnosti.
Novi izveštaj Bi-Bi-Sija navodi da – uprkos glasinama da se čuva na jahti – zagonetno delo nalazi se u skladištu u švajcarskom gradu Ženevi otkako ga je kupio saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman (MBS), i da bi uskoro moglo biti premešteno u Zaliv.
Prema izveštaju, MBS planira da „Spasitelj sveta“ bude centralni eksponat budućeg muzeja u Rijadu.
U članku je citiran Bernard Hajkel, profesor bliskoistočnih studija na Univerzitetu Prinston i prijatelj MBS-a, koji prenosi reči saudijskog prestolonaslednika: „Želim da izgradim vrlo veliki muzej u Rijadu. I želim centralni objekat koji će privući ljude, baš kao što to čini Mona Liza.“
Kao deo svog šireg teksta o usponu MBS-a, novinar Bi-Bi-Sija Džonatan Ragman piše da je kupovina „Spasitelja sveta“ od strane prestolonaslednika bila deo šireg napora da modernizuje Saudijsku Arabiju.
„Kupovina poznate slike od strane MBS-a 2017. godine mnogo nam govori o tome kako on razmišlja, i o njegovoj spremnosti da rizikuje, ne plašeći se da bude u neskladu sa religiozno konzervativnim društvom kojim vlada“, kaže Ragman, „I iznad svega, odlučan da nadmaši Zapad u upadljivim prikazima moći.“
Pripisivanje slike „Spasitelj sveta“ Leonardu da Vinčiju izazvalo je žestoke rasprave u umetničkoj zajednici.
Dok neki stručnjaci veruju da je to njegovo delo, drugi tvrde da stil slike ne odgovara sasvim poznatim Leonardovim delima, posebno kada je reč o proporcijama i crtama lica figure. Kontroverzu dodatno podstiče i obimna restauracija koju je slika pretrpela.