Откривено где се налази најскупља Да Винчијева слика - "Спаситељ света" није виђен већ више од седам година
Њена вредност прелази чак 450 милиона долара.
Најскупља слика на свету није виђена у јавности од када је продата на аукцији у Кристију 2017. године. Према новом извештају Би-Би-Сија, можда се налази у складишту у Женеви – и могла би ускоро поново бити изложена.
Приписана Леонарду да Винчију, ренесансна слика „Спаситељ света“ постала је најскупље уметничко дело икада продато на аукцији када је достигла цену од 450 милиона долара (406 милиона евра) у Кристију 2017. године. Од тада, ова уљана слика која приказује Исуса Христа није виђена у јавности.
Нови извештај Би-Би-Сија наводи да – упркос гласинама да се чува на јахти – загонетно дело налази се у складишту у швајцарском граду Женеви откако га је купио саудијски престолонаследник Мохамед бин Салман (МБС), и да би ускоро могло бити премештено у Залив.
Према извештају, МБС планира да „Спаситељ света“ буде централни експонат будућег музеја у Ријаду.
У чланку је цитиран Бернард Хајкел, професор блискоисточних студија на Универзитету Принстон и пријатељ МБС-а, који преноси речи саудијског престолонаследника: „Желим да изградим врло велики музеј у Ријаду. И желим централни објекат који ће привући људе, баш као што то чини Мона Лиза.“
Као део свог ширег текста о успону МБС-а, новинар Би-Би-Сија Џонатан Рагман пише да је куповина „Спаситеља света“ од стране престолонаследника била део ширег напора да модернизује Саудијску Арабију.
„Куповина познате слике од стране МБС-а 2017. године много нам говори о томе како он размишља, и о његовој спремности да ризикује, не плашећи се да буде у нескладу са религиозно конзервативним друштвом којим влада“, каже Рагман, „И изнад свега, одлучан да надмаши Запад у упадљивим приказима моћи.“
Приписивање слике „Спаситељ света“ Леонарду да Винчију изазвало је жестоке расправе у уметничкој заједници.
Док неки стручњаци верују да је то његово дело, други тврде да стил слике не одговара сасвим познатим Леонардовим делима, посебно када је реч о пропорцијама и цртама лица фигуре. Контроверзу додатно подстиче и обимна рестаурација коју је слика претрпела.