Danas, 21. februara, obeležavamo Međunarodni dan maternjeg jezika - neizrecivo važan za svaki narod
Treba negovati svoj jezik i pismo.
Obeležavanje Međunarodnog dana maternjeg jezika (engleski: International Mother Language Day), koji se slavi 21. februara, UNESCO je proglasio 1999. godine. Generalna skupština Ujedinjenih nacija priznala je rezolucijom ovaj praznik i odredila 2008. godinu za međunarodnu godinu jezika.
Praznik je nastao na inicijativu Bangladeša (bivšeg Istočnog Pakistana). U toj državi 21. februara 1952. održani su protesti u organizaciji Pokreta za bengalski jezik, kada su policija i vojska ubile nekoliko studenata u Daki.
Trejler dokumentarne serije o životu Prestolonaslednika Aleksandra
Batu Živojinovića premeštaju iz Aleje zaslužnih građana - Oglasio se sin Miljko: "Sve je bilo stopirano"
Ova žena (98) je nastariji reditelj na svetu - Evo koja lica su ušla u devedesete godine, a i dalje snimaju
Međunarodni dan maternjeg jezika redovno proslavljaju zemlje članice UNESCO-a kako bi promovisale jezičku i kulturnu raznolikost, kao i višejezičnost.
Na javnom mitingu 21. marta 1948. Mohamed Ali Jinah, generalni guverner Pakistana, proglasio je urdu jedinim zvaničnim jezikom Zapadnog i Istočnog Pakistana. Narod Istočnog Pakistana (današnjeg Bangladeša), čiji je maternji jezik bengalski, počeo je protestovati protiv te odluke.
Studenti su odlučili održati proteste 21. februara 1952. kako bi pozvali da se celi Istočni Pakistan pobuni. Međutim, vlada se dan ranije pozvala na Član 144. Iako su studenti odlučili protestovati, ali pritom ne kršiti Član 144, policija je otvorila vatru i ubila nekoliko njih, a ranila stotine.
Briga o maternjem jeziku je način dokazivanja svesti o vlastitom identitetu.
U svetu se govori oko 6.000 jezika, a prema prognozama lingvista, do kraja 21. veka više od polovine, čak i do dve trećine će odumreti.
Vuk Stefanović Karadžić o maternjem jeziku zapisao je sledeće: "Jezik je hranitelj naroda. Dokle god živi jezik, dokle ga ljubimo i počitujemo, njim govorimo i pišemo, pročišćavamo ga, umnožavamo i ukrašavamo, dotle živi i narod, može se među sobom razumijevati i umno sajedinjavati, ne preliva se u drugi, ne propada".
Srbija Danas