Данас, 21. фебруара, обележавамо Међународни дан матерњег језика - неизрециво важан за сваки народ
Треба неговати свој језик и писмо.
Обележавање Међународног дана матерњег језика (енглески: Интернатионал Mother Лангуаге Day), koji се слави 21. фебруара, УНЕСЦО је прогласио 1999. године. Генерална скупштина Уједињених нација признала је резолуцијом овај празник и одредила 2008. годину за међународну годину језика.
Празник је настао на иницијативу Бангладеша (бившег Источног Пакистана). У тој држави 21. фебруара 1952. одржани су протести у организацији Покрета за бенгалски језик, када су полиција и војска убиле неколико студената у Даки.
Трејлер документарне серије о животу Престолонаследника Александра
Бату Живојиновића премештају из Алеје заслужних грађана - Огласио се син Миљко: "Све је било стопирано"
Ова жена (98) је настарији редитељ на свету - Ево која лица су ушла у деведесете године, а и даље снимају
Међународни дан матерњег језика редовно прослављају земље чланице УНЕСЦО-а како би промовисале језичку и културну разноликост, као и вишејезичност.
На јавном митингу 21. марта 1948. Мохамед Али Јинах, генерални гувернер Пакистана, прогласио је урду јединим званичним језиком Западног и Источног Пакистана. Народ Источног Пакистана (данашњег Бангладеша), чији је матерњи језик бенгалски, почео је протестовати против те одлуке.
Студенти су одлучили одржати протесте 21. фебруара 1952. како би позвали да се цели Источни Пакистан побуни. Међутим, влада се дан раније позвала на Члан 144. Иако су студенти одлучили протестовати, али притом не кршити Члан 144, полиција је отворила ватру и убила неколико њих, а ранила стотине.
Брига о матерњем језику је начин доказивања свести о властитом идентитету.
У свету се говори око 6.000 језика, а према прогнозама лингвиста, до краја 21. века више од половине, чак и до две трећине ће одумрети.
Вук Стефановић Караџић о матерњем језику записао је следеће: "Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и почитујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо га, умножавамо и украшавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада".
Србија Данас