NIŠTA IM NIJE SVETO! Ukradene strane iz Titove Spomen-knjige
Zapisi ponuđeni na prodaju preko inostrane aukcijske kuće nisu deo Knjige žalosti, ali jesu deo Spomen-knjiga koje se čuvaju u Kući cveća - potvrdio je Muzej Jugoslavije.
U Muzeju Jugoslavije se nalazi jedna Knjiga žalosti otvorena u Kući cveća u kojoj su zapisi iz 1980. godine, zatim deset Spomen knjiga za upis delegacija koje su posetile Kuću cveća od 1882. do 1996, četiri spomen knjige za upis delegacija od 1996. do 2015. godine, i jedna aktivna spomen knjiga.
Navedene knjige nisu deo muzejskih zbirki, već predstavljaju dokumentaciju zvaničnih poseta Kući cveća. Kako nisu deo muzejske zbirke, one nisu ni podlegale reviziji. Knjige nisu paginirane, tako da i prilikom njihove digitalizacije 2015. godine nije bilo moguće primetiti da neke stranice nedostaju.
4. MAJA ZACRNELI SU EKRANI: Spiker je zaplakao i rekao - "UMRO JE DRUG TITO"
U vreme postojanja Memorijalnog centra «Josip Broz Tito» od kojeg su nasleđene knjige, služba protokola je vodila evidenciju o posetama. Knjige su čuvane u Spomen sobi Kuće cveća, koju su obezbeđivale nadležne službe Gardijske brigade do 1992. godine. Kasnije, obezbeđenje preuzima Muzej istorije Jugoslavije, koji za taj posao poslednjih godina angažuje spoljne izvršioce, licencirane za obavljanje fizičko-tehničke zaštite.
“Spomen knjige, ono što je jako bitno ovde da istaknemo predstavljaju samo dokumentaciju o posetama Kući cveća. Znači, one ne podležu reviziji i samim tim nisu obrađivane kao što se obrađuju muzejski predmeti. S obzirom na sva dešavanja 90ih i na istorijat Muzeja Jugoslavije, vrlo je teško utvrditi period u kom su te strane nastale, o njima se jedno vreme starao protokol koji je postojao u Kući cveća. Do ‘92. godine Kuću cveća je obezbeđivala gardijska brigada, što od raspada države to više nije bio slučaj”, rekla je Ana Radić, portparolka Muzeja Jugoslavije.
25. MAJ: Evo kako se nekada slavio Titov rođendan i Dan mladosti! (VIDEO)
U Muzeju Jugoslavije 22. maja počela je interna istraga u vezi sa poreklom pomenutih 12 dokumenata. Uvidom u Spomen knjige utvrđeno je da nedostaju stranice sa pomenutim zapisima. Takođe, pregledani su i skenovi Spomen knjiga napravljeni 2015. godine i utvrđeno je da među njima ne postoje zapisi ponuđeni na aukciji, pa osnovano pretpostavljamo da je izdvajanje zapisa iz njih izvršeno mnogo ranije.
Muzej se pismenim putem obratio Aukcijskoj kući Invaluable sa molbom da se najavljena aukcija stopira i da se Muzeju Jugoslavije pruže dodatne informacije o izgledu predmetnih dokumenata, koje bi bile od pomoći u daljoj istrazi.
Među ukradenim stranicama nalaze se koje su svojeručno potpisali Indira Gandi, Mihail Gorbačov, Nikolae Čaušesku, Hafez al Asad, Jaser Arafat, Ulof Palme kao i Džordž Buš stariji.
Upravo te stranice se prodaju po početnoj ceni od 160 i 600 evra.