НИШТА ИМ НИЈЕ СВЕТО! Украдене стране из Титове Спомен-књиге
Записи понуђени на продају преко иностране аукцијске куће нису део Књиге жалости, али јесу део Спомен-књига које се чувају у Кући цвећа - потврдио је Музеј Југославије.
У Музеју Југославије се налази једна Књига жалости отворена у Кући цвећа у којој су записи из 1980. године, затим десет Спомен књига за упис делегација које су посетиле Кућу цвећа од 1882. до 1996, четири спомен књиге за упис делегација од 1996. до 2015. године, и једна активна спомен књига.
Наведене књиге нису део музејских збирки, већ представљају документацију званичних посета Кући цвећа. Како нису део музејске збирке, оне нису ни подлегале ревизији. Књиге нису пагиниране, тако да и приликом њихове дигитализације 2015. године није било могуће приметити да неке странице недостају.
4. МАЈА ЗАЦРНЕЛИ СУ ЕКРАНИ: Спикер је заплакао и рекао - "УМРО ЈЕ ДРУГ ТИТО"
У време постојања Меморијалног центра «Јосип Броз Тито» од којег су наслеђене књиге, служба протокола је водила евиденцију о посетама. Књиге су чуване у Спомен соби Куће цвећа, коју су обезбеђивале надлежне службе Гардијске бригаде до 1992. године. Касније, обезбеђење преузима Музеј историје Југославије, који за тај посао последњих година ангажује спољне извршиоце, лиценциране за обављање физичко-техничке заштите.
“Спомен књиге, оно што је јако битно овде да истакнемо представљају само документацију о посетама Кући цвећа. Значи, оне не подлежу ревизији и самим тим нису обрађиване као што се обрађују музејски предмети. С обзиром на сва дешавања 90их и на историјат Музеја Југославије, врло је тешко утврдити период у ком су те стране настале, о њима се једно време старао протокол који је постојао у Кући цвећа. До ‘92. године Кућу цвећа је обезбеђивала гардијска бригада, што од распада државе то више није био случај”, рекла је Ана Радић, портпаролка Музеја Југославије.
25. МАЈ: Ево како се некада славио Титов рођендан и Дан младости! (ВИДЕО)
У Музеју Југославије 22. маја почела је интерна истрага у вези са пореклом поменутих 12 докумената. Увидом у Спомен књиге утврђено је да недостају странице са поменутим записима. Такође, прегледани су и скенови Спомен књига направљени 2015. године и утврђено је да међу њима не постоје записи понуђени на аукцији, па основано претпостављамо да је издвајање записа из њих извршено много раније.
Музеј се писменим путем обратио Аукцијској кући Инвалуабле са молбом да се најављена аукција стопира и да се Музеју Југославије пруже додатне информације о изгледу предметних докумената, које би биле од помоћи у даљој истрази.
Међу украденим страницама налазе се које су својеручно потписали Индира Ганди, Михаил Горбачов, Николае Чаушеску, Хафез ал Асад, Јасер Арафат, Улоф Палме као и Џорџ Буш старији.
Управо те странице се продају по почетној цени од 160 и 600 евра.