Plaketa jugoslovenske kinoteke dodeljena australijskom reditelju
Sasvim zasluženo...
Priznanje za doprinos kinematografiji primio je Ulrih Zajdl.
- Moji filmovi najpre služe tome da se gledalac oseti neprijatno, ali to što će mu biti neprijatno može se pretvoriti u nešto produktivno, u neku vrstu spoznaje - rekao je austrijski reditelj Ulrih Zajdl, koji je primio Plaketu Jugoslovenske kinoteke za doprinos kinematografiji.
NAJTEŽA PORUKA POZNATOG GLUMCA: "Ovo je moj sin. Izvršio je SAMOUBISTVO." (FOTO)
Zajdl je pre dve godine na Festivalu evropskog filma "Palić" dobio nagradu "Aleksandar Lifka" za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, a prvi put je u Beogradu, i to kao gost Međunarodnog festivala dokumentarnog filma "Beldoks", na kojem je priređena restrospektiva njegovih ostvarenja.
Jedan od najvažnijih reditelja današnjice, poznat po filmovima "Uvoz/Izvoz", "U podrumu", trilogiji "Raj" ("Ljubav", "Vera" i "Nada"), "Safari", u svojim ostvarenjima briše granicu između fikcije i dokumentaristike, zbog čega njegove filmove kritičari nazivaju "inscenirana stvarnost".
RAJSKA TELA: Moda i katolička imaginacija - fascinantna izložba u Metropolitenu! (VIDEO)
- Često me uplaše te slike koje stvorim, jer ja svoje teme i priče tražim u realnosti, i tako upoznajem druge i drugačije ljude, i druge i drugačije miljee, ali kod mene nikada nije poenta da se bavim konkretnim čovekom, već društvom i ljudima kao takvim. Nikada to nisu neke marginalne grupe, često u svojim protagonistima vidim ponešto i od samoga sebe - rekao je Zajdl u intervjuu za Tanjug.
Divljanov rođendan dirljivo proslavljen u rasprodatom Sava centru
Nije mu cilj da šokira ljude. Smatra da to ima smisla jedino ukoliko se iza šoka krije istina kojom dopire do čoveka.
- Filmom "U podrumu" izazvao sam priličan skandal u javnosti, koji se danima provlačio po medijima. I sa "Safarijem" sam šokirao ljude, toliko da je dobar deo njih izašao iz sale - rekao je austrijski autor.
Dodaje da je važno da danas nastaju autorski filmovi, da se ne stvaraju samo po zadatku.
- Funkcija filma je da predstavi sliku društva, jer kada se dođe do potpune komercijalizacije, onda to prelazi u mejnstrim. Film nije nešto što je predmet konzumacije već nešto što treba da izazove dejstvo, i kada čitam roman, to deluje na moje emocije, na moj unutrašnji život, na moju egzistenciju. Tako bi trebalo da bude i sa filmom - kaže Zajdl.