MEMORANDUM
Energetska tranzicija Srbije: Potpisan Memorandum o razumevanju sa Francuskom agencijom za razvoj
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je Memorandum o razumevanju sa Francuskom agencijom za razvoj (AFD) za podršku Srbiji u procesu energetske tranzicije, u okviru obeležavanja pet godina prisustva francuske agenciji u Srbiji.
Saradnja sa francuskim partnerima predviđa razvoj inovativnih alata i rešenja koja će pomoći Srbiji da postigne klimatske ciljeve i uskladi se sa standardima EU, saopšilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Program će se finansirati iz Programa za 2050, kojim AFD pruža podršku partnerima u tranziciji na niskougljenični model razvoja, a vrednost donacija za ovaj projekat iznosi 650.000 evra.
Đedović Handanović je izjavila da energetika zauzima važno mesto u bilateralnoj saradnji Srbije i Francuske, o čemu svedoče i sporazumi potpisani ove godine u oblasti nuklearne energije i kritičnih i strateških mineralnih sirovina.
"Memorandum predstavlja novu fazu u saradnji Srbije i AFD, a ovaj projekat iskoristićemo da unapredimo planiranje i upravljanje procesom energetske tranzicije, u skladu sa strateškim ciljevima", rekla je Đedović Handanović.
Dodala je da je cilj da se u Srbiji primene najbolja iskustva i znanje razvijenih država i da se razvijaju obnovljivi izvori energije unapređujući energetsku sigurnost, kao i da se osigura da proces energetske tranzicije bude pravedan.
Direktor Francuske agencije za razvoj Remi Riju naglasio je značaj partnerstva sa Srbijom.
"Ovaj sporazum ilustruje posvećenost AFD-a da podrži Srbiju u izgradnji održive energetske budućnosti. Obezbeđivanjem prilagođenih alata i negovanjem saradnje, želimo da pomognemo Srbiji da upravlja složenim izazovima energetske tranzicije i ojača na svom putu ka EU", rekao je Riju.
Program tehničke pomoći će se fokusirati na ključne prioritete kao što su dekarbonizacija, razvoj sektora OIE, razvoj okvira za pravednu tranziciju, a olakšaće i usklađivanje strateških ciljeva Srbije u energetici sa ciljevima Pariskog sporazuma i Zelene agende EU.
Kako je saopšteno, projekat treba da pomogne u proceni socio-ekonomskih uticaja scenarija energetske tranzicije do 2050. korišćenjem makroekonomsko-energetskog modela.
"Ovaj instrument će donosiocima odluka ponuditi pouzdane projekcije BDP-a, zaposlenosti, energetske bezbednosti i emisija gasova staklene bašte, pružajući svojevrsnu mapu puta u naporima Srbije za dekarbonizaciju", navodi se u saopštenju.
Program će se sprovoditi u bliskom partnerstvu sa francuskim Međunarodnim istraživačkim centrom za životnu sredinu i razvoj (CIRED), koji će voditi razvoj modela i akademskim institucijama iz Srbije što će doneti dugoročne efekte kroz izgradnju kapaciteta i transfer znanja.
Ova inicijativa je deo šireg angažmana AFD Grupe na Zapadnom Balkanu, za koji je od 2019. izdvojila više od 1,5 milijardi evra za projekte koji podržavaju niskokarbonski razvoj i otpornost na klimatske promene.