МЕМОРАНДУМ
Енергетска транзиција Србије: Потписан Меморандум о разумевању са Француском агенцијом за развој
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић потписала је Меморандум о разумевању са Француском агенцијом за развој (АФД) за подршку Србији у процесу енергетске транзиције, у оквиру обележавања пет година присуства француске агенцији у Србији.
Сарадња са француским партнерима предвиђа развој иновативних алата и решења која ће помоћи Србији да постигне климатске циљеве и усклади се са стандардима ЕУ, саопшило је Министарство рударства и енергетике.
Програм ће се финансирати из Програма за 2050, којим АФД пружа подршку партнерима у транзицији на нискоугљенични модел развоја, а вредност донација за овај пројекат износи 650.000 евра.
Ђедовић Хандановић је изјавила да енергетика заузима важно место у билатералној сарадњи Србије и Француске, о чему сведоче и споразуми потписани ове године у области нуклеарне енергије и критичних и стратешких минералних сировина.
"Меморандум представља нову фазу у сарадњи Србије и АФД, а овај пројекат искористићемо да унапредимо планирање и управљање процесом енергетске транзиције, у складу са стратешким циљевима", рекла је Ђедовић Хандановић.
Додала је да је циљ да се у Србији примене најбоља искуства и знање развијених држава и да се развијају обновљиви извори енергије унапређујући енергетску сигурност, као и да се осигура да процес енергетске транзиције буде праведан.
Директор Француске агенције за развој Реми Рију нагласио је значај партнерства са Србијом.
"Овај споразум илуструје посвећеност АФД-а да подржи Србију у изградњи одрживе енергетске будућности. Обезбеђивањем прилагођених алата и неговањем сарадње, желимо да помогнемо Србији да управља сложеним изазовима енергетске транзиције и ојача на свом путу ка ЕУ", рекао је Рију.
Програм техничке помоћи ће се фокусирати на кључне приоритете као што су декарбонизација, развој сектора ОИЕ, развој оквира за праведну транзицију, а олакшаће и усклађивање стратешких циљева Србије у енергетици са циљевима Париског споразума и Зелене агенде ЕУ.
Како је саопштено, пројекат треба да помогне у процени социо-економских утицаја сценарија енергетске транзиције до 2050. коришћењем макроекономско-енергетског модела.
"Овај инструмент ће доносиоцима одлука понудити поуздане пројекције БДП-а, запослености, енергетске безбедности и емисија гасова стаклене баште, пружајући својеврсну мапу пута у напорима Србије за декарбонизацију", наводи се у саопштењу.
Програм ће се спроводити у блиском партнерству са француским Међународним истраживачким центром за животну средину и развој (ЦИРЕД), који ће водити развој модела и академским институцијама из Србије што ће донети дугорочне ефекте кроз изградњу капацитета и трансфер знања.
Ова иницијатива је део ширег ангажмана АФД Групе на Западном Балкану, за који је од 2019. издвојила више од 1,5 милијарди евра за пројекте који подржавају нискокарбонски развој и отпорност на климатске промене.