НАПРЕДАК
Министарство заштите животне средине: Србија унапредила законодавни оквир за климатске промене
Србија је последњих година остварила значајан напредак у јачању законодавног и стратешког оквира за климатске промене, изјавила је данас државна секретарка у Министарству заштите животне средине Сандра Докић и истакла да је ово министарство као главни координатор националне климатске политике имало кључну улогу у овом напретку, посебно у контексту процеса придруживања ЕУ и Зелене агенде за Западни Балкан.
Она је на представљању извештаја Светске банке о климатским променама и развоју у Србији истакла да усвајање Стратегије развоја ниске емисије угљеника за период од 2023. до 2030. године, са перспективом до 2050. године, сведочи о овом напретку.
"Ова стратегија поставља национални циљ смањења емисије гасова стаклене баште на нивоу целе привреде од 33,3 одсто до 2030. године, у поређењу са нивоима из 1990. године", рекла је она.
Додала је да усвојени програми прилагођавања климатским променама за период од 2023. до 2030. године, заједно са акционим планом за период од 2024. до 2026. године пружају свеобухватан приступ идентификовању утицаја климе у критичним секторима као што су здравство, пољопривреда, шумарство, транспорт, енергетика и урбани развој.
Према њеним речима, камен темељац климатске политике Србије, Закон о климатским променама успоставио је снажан систем за праћење, извештавање, верификацију и акредитацију емисија гасова стаклене баште из стационарних извора.
Докић је навела и да је Србија од 2017. године, уз подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), Европске уније, Шведске и Швајцарске, мобилисала више од 500 предлога зелених инвестиција малих и средњих предузећа, индустрија, јавних предузећа и локалних самоуправа.
"Ове инвестиције подржавају транзицију зелене економије Србије у складу са Зеленом агендом за Западни Балкан и приоритетима приступања ЕУ. Поменутих 500 предлога зелених инвестиција вредно је више од 300 милиона долара", рекла је она.