IZOLOVAĆE GA I LEČITI OD OPAKE BOLESTI: Stručnjaci OCENILI kakve su Sinišine šanse da POBEDI leukemiju
Sada je sve jasnije.
Prethodnu nedelju obeležila je šokantna ispovest Siniše Mihajlovića, koji je na konferenciji za medije otkrio da boluje od akutne leukemije. Srpski trener je drugi stručnjak u poslednjih nekoliko meseci, kome je dijagnostikovan ovaj tip bolesti, posle bivšeg šefa struke Sevilje Hoakina Kaparosa.
Prema rečima stručnjaka za bolesti krvi, akutna leukemija nastaje iznenada, napreduje brzo i ne postoji nikakva prevencija koja može da spreči razvoj bolesti. Lečenje je posebno za svakog pacijenta, ali najčešće počinje primenom hemioterpije, posle čega se nastavlja korišćenje lekova.
SINIŠA NAPISAO PISMO OD KOJEG SE SRCE CEPA: Dosta je SUZA! Počinje BITKA!
NEMA SRAMA: Javio se čovek koji je Mihi zabio NOŽ u LEĐA
NA ITALIJANSKOM, ALI I SRPSKOM: Poruka Mihine supruge slama srca (FOTO)
- U početnoj fazi, vrlo su važni takozvani potporni lekovi, koji štite od komplikacija bolesti i nastanka infekcija - kaže za "Novosti" dr Vladislava Đurašinović, hematolog KCS. - U zavisnosti od konkretnog slučaja, koriste se citostatici, koji su sada napredovali i nemaju toliki broj kontraefekata, kao što je bio slučaj prethodnih godina. Target terapija je često rešenje, dok se određene vrste biološke terapije za ovu bolest još ispituju, nisu u širokoj upotrebi i koriste se u okviru kliničkih studija.
Prof. dr Ana Vidović, načelnik odeljenja Akutne leukemije 2 na Klinici za hematologiju u Kliničkom centru Srbije, naglašava da se još ne zna sa sigurnošću koji oblik bolesti ima proslavljeni srpski reprezentativac, ali se pretpostavlja da je u pitanju jedan od dva osnovna tipa, mijelocitna ili limfoplastna leukemija.
- Prvi oblik pogađa oko 80 odsto obolelih i karakterističan je za osobe starije od 60 godina, dok se drugi oblik češće susreće kod dece - rekla je prof. dr Ana Vidović. - Oba oblika leče sa sa visokim procentom. Osim toga, postoji vrsta akutne promilocitne leukemije, koja se uspešno leči u čak 90 odsto slučajeva.
Ukoliko lečenje protiče kako treba, pacijent kroz mesec dana može da ide na kućno lečenje na tri ili četiri nedelje. Posle toga, nastavlja se sa blažim oblicima terapije.
- Kada dođe do te faze, već će biti poznato da li je transplantacija najbolje rešenje - kaže prof. dr Ana Vidović. - Ona je uspešna u proseku u 40 odsto slučajeva. Ukoliko se bude tražio podudaran davalac koštane srži, naša zemlja je takođe uključena u međunarodnu mrežu, što znači da davalac može da bude neko iz Srbije.
MIHO, MENI SU LEKARI DAVALI DVA DANA ŽIVOTA: Pobedio sam leukemiju, MOŽEŠ i ti! (FOTO)
MIHINA STRAŠNA ŽIVOTNA ISPOVEST: Evo zašto je ujak hteo da mu ZAKOLJE oca i šta je rekao o HRVATIMA i ARKANU
Različitim testovima i analizama narednih dana biće utvrđene pojedinosti, koliko je bolest agresivna i koliko brzo napreduje. Omogućeni najbolji uslovi i dostupnost lekara, sigurno mogu da doprinesu lečenju.
- Najverovatnije će neko vreme biti izolovan i lečiti se u bolničkim uslovima. Potrebno je da se obezbede filteri za prečišćavanje vazduha. Posete u ovoj fazi bolesti mogu da budu dozvoljene, ali isključivo kada se prilikom poseta nose hirurške maske i oprema, kako bi mogućnost za infekciju bila maksimalno smanjena. To je najvažnije u ovim fazama bolesti.
Pogledajte još slika Siniše Mihajlovića i njegovih ćerki Viktorije i Virdžinije.