АКО ЗАГРЕВАТЕ АУТО МОЖЕТЕ ДА ПЛАТИТЕ КАЗНУ: Ево колико ће вас то коштати у овим земљама
Иако зима календарски још није почела, све ниже температуре ових дана подсећају возаче на обавезе везане за чишћење снега и леда са својих аутомобила. Међутим, загревање мотора пре кретања, уобичајена пракса током хладних дана, забрањено је у више европских земаља, а кршење овог прописа може вас скупо коштати.
У Немачкој, Белгији, Швајцарској, Италији, Аустрији и Француској закони забрањују рад мотора док возило мирује, уз образложење да непотребно загревање доприноси емисији штетних гасова и штети клими. У Немачкој ћете за овај прекршај платити казну од 80 евра, док су у Белгији казне у распону од 68 до 130 евра. У Холандији постоје правила која дозвољавају кратко загревање мотора, али не дуже од једне минуте.
Прописи се темеље на тврдњама да савремени мотори и уља не захтевају загревање пре вожње, чак ни при ниским температурама. Поред тога, законодавци истичу да је сваки грам емисије угљен-диоксида значајан за заштиту климе.
Међутим, многи возачи сматрају да су овакви закони неосновани, посебно када је у питању безбедност. Ниска температура и залеђена стакла могу довести до стварања магле или новог слоја леда, што значајно отежава видљивост током вожње. Без довољно времена да се стакла угреју, возачи се суочавају са потенцијално опасним ситуацијама.
Занимљиво је да су од ових забрана изузети возачи електричних и плуг-ин хибридних возила, којима је предгревање аутомобила дозвољено. Ово изазива додатне контроверзе, јер и електрична возила троше енергију за загревање, што у неким случајевима може имати сличан ефекат на емисију угљен-диоксида као и класична возила.
Ове мере отварају дебату о равнотежи између заштите климе и практичних потреба возача, посебно у екстремним временским условима. Док законодавци теже смањењу емисије штетних гасова, возачи упозоравају на ризике по безбедност на путевима током зиме.