БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ: Од данас зимске гуме ОБАВЕЗНЕ, а казне су ПАПРЕНЕ! Прети чак и затвор!
Прочитајте ово да не буде непријатних изненађења!
Уколико од данас, па до 1. априла, по снегу или леду, будете возили аутомобил који нема зимске гуме, знајте да вам се црно пише и да закон неће бити благонаклон према вама. Уколико вам се још деси да направите и удес, поред новчане казне и накнаде штете, можете завршити и у затвору!
Возачи су обавезни да у периоду од 1. новембра до 1. априла, у случајевима када је на коловозу снег, лед или поледица имају зимске гуме, а дубина шаре не сме бити мања од четири милиметра. Саобраћајна полиција најавила је да ће вршити ригорозне контроле на улицама и свако ко не буде имао зимске гуме добиће казну од 6.000 до 20.000 динара за физичка лица и 100.000 до 800.000 динара за фирме.
Уколико неко у таквим условима изазове саобраћајну незгоду, казна може бити од 10.000 до 40.000 динара и затвор до 45 дана. Ако на несрећу неко буде буде повређен или се све заврши смртним случајем, предвиђена је затворска казна до 12 година, као и надокнада нематеријалне штете свим оштећенима, што може износити и више милиона динара.
МОТОР ИЛИ БАТЕРИЈА? Сазнајте које су предности ЕЛЕКТРИЧНИХ АУТОМОБИЛА у односу на бензинце!
Са друге стране, у наредних 5 месеци уколико на коловозу нема снега, леда или поледице, нисте обавезни да имате зимске гуме и нећете бити кажњени ако возе без њих.
Зашто је ово важно за вашу безбедност? Стручњаци тврде да када на снегу, леду или поледици возите аутомобил са летњим гумама, ви заправо управљате технички неисправним возилом. Ствар је у томе што када температура падне испод седам степени Целзијусових - летње гуме губе своја својства и лако долази до проклизавања и судара који се могу завршити кобно.
Са те тачке гледишта, најмање што може да вам се деси када не ставите зимске гуме је да платите казну. У случају да неко изгуби живот, прети вам казна затвора до 12 година, а нехат није опција пошто сте свесно све учеснике у саобраћају довели у ризик пошто сте возили са летњим гумама.
Из Агенције за безбедност саобраћаја сваке године упозоравају да је такође важно набавити нове зимске гуме јер половне представљају велики ризик. Услед дугог стајања, гума као материјал губи својства, што се одражава на њену еластичност и приањање на подлогу, а тиме се продужава зауставни пут кочења. Безбедније решење је свакако набавка нових гума (макар оне биле и неке јефтиније) него вожња са половним пнеуматицима.