Да ли је куповина половњака ризичнија због могуће ВРАЋЕНЕ КИЛОМЕТРАЖЕ?
Обратите пажњу...
Километража аутомобила је вероватно прва ствар коју купци примете приликом тражења половног возила. На крају крајева, укупан број пређених километара може указивати на ниво трошења и хабања аутомобила. Да не помињемо различита оштећења која возило може претрпети током свог животног века.
НОВИ ЛОГОТИП НА ГУМАМА: Да ли знате ли шта представља?
ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ: Зашто си сви таксији у Немачкој беж боје?
СТИЖУ НОВА ПРАВИЛА? Ево шта би могло да се промени са возачким дозволама и полагањем испита
Будући да старији аутомобили имају већу километражу, често долазе са промењеним бројачем километара и скривеним оштећењима, што је честа пракса међу преварантима који желе да продају истрошене аутомобиле по вишим ценама.
Истраживање спроведено од стране компаније за аутомобилске податке царВертицал у 14 европских земаља открило је да што је аутомобил старији, веће су шансе да му је километража намерно преправљена. У Србији, 12,9% свих возила има преправљену километражу, а 37,8% је било оштећено. Постоји значајна корелација између старости аутомобила и преваре, што је важно узети у обзир приликом тражења возила.
Старији аутомобили чешће имају преправљену километражу
Аутомобили старости 10-20 година у Србији имају највећу шансу да им је километража намерно преправљена: 17,6% свих возила произведених 2004. године има преправљену километражу, потом 16,9% из 2013. године и 16,1% из 2010. године.
Иако тржишни удео ових старих аутомобила није значајан, приликом куповине старијег возила треба бити изузетно опрезан.
Аутомобили произведени 2004. године имају просечно враћану километражу од 77.762 км, 2013. године - 65.250 км, а 2010. године - 67.079 км. Генерално, купци новијих аутомобила мање су подложни преварама везаним за километражу.
"Прекретница у Србији је 2016. године када је удео возила са преправљеном километражом пао са 13% на 9,1% у 2017. години. Ако је аутомобил произведен после 2017. године, ризик од добијања возила са измењеним бројачем километара је мањи. Међутим, како ти аутомобили буду старији, вероватно ће им се километража преправљати како би се очувала њихова вредност", објашњава Матас Бузелис, аутомобилски стручњак компаније царВертицал.
Највише оштећени аутомобили су стари 7-16 година
Када је реч о оштећењима, старија возила обично имају мање забележених инцидената. Међутим, ово није због тога што су возачи били пажљивији у прошлости, већ зато што су информације о несрећама биле регистроване у физичким документима, уместо да буду постављене на интернет.
Аутомобили произведени између 2007. и 2016. године имају највише оштећења у Србији. Иако се мањи огреботине такође сматрају оштећењима, многи аутомобили су такође били у озбиљним несрећама које могу нарушити њихову сигурност и квалитет вожње.
Најгора ситуација је код аутомобила произведених 2013. године, где је 47,3% свих возила која су проверена на царВертицал имало записе о оштећењима, затим 2012. године - 43,9%, и 2021. године - 40,7%.
Општа статистика открива да је више од трећине аутомобила у Србији било оштећено у неком тренутку, што сугерише да могу имати скривених проблема.
Према господину Бузелису из компаније царВертицал, потпуно је нормално да се аутомобили оштете барем једном у периоду од пет година, поготово ако се ови аутомобили користе у урбаним срединама.
Возачи су заинтересовани за новије аутомобиле
Аутомобили старости 5-10 година чине 50,3% свих провера историје извршених у Србији на царВертицал платформи, што значи да возачи траже новије возила. Према истраживању, најпожељнији су аутомобили произведени 2017. године, са уделом од 10,3%, затим 2016. године - 9,2%, и 2018. године - 9%.
Аутомобили произведени између 2001. и 2008. године чине само 15,4% свих проверених возила. Иако су возачи мање заинтересовани за старије аутомобиле, такође постоји мање избора у овој старосној категорији.
Просечна старост проверених аутомобила у Србији је порасла у последњих неколико година: са 9,8 година у 2021. на 10,5 година у 2023. Ово подсећа на резултате у другим испитиваним земљама, где просечна старост проверених возила варира између 9 и 11 година.