АКО ВАС ЗАУСТАВЕ САОБРАЋАЈЦИ: На ово питање увек морате да ОДГОВОРИТЕ СА "НЕ"!
Без обзира на то да ли је реч само о рутинској контроли саобраћајаца, или сте заустављени због прекршаја: неки се возачи брзо “презноје” у ситуацији када морају да одговоре на питања полиције.
На пример, морате да одговорите на питања о себи. Наравно, такође морате да покажете своју возачку дозволу и регистрацију возила. Ипак, никако не бисте смели да одговорите на трик питање које многи полицајци постављају одмах на почетку заустављања.
Трик питање за полицијске провере: Боље је одговорити са “не”.
На почетку заустављања у саобраћају често се поставља класично питање: “Знате ли зашто смо вас зауставили?” Наравно, постоје неке варијације као и врло сугестивне формулације овог питања, на пример: “Претпостављам да знате зашто смо вас зауставили?”
Многи се возачи због тога осећају изазовним да одмах дају изјаву и признају прекршај. Међутим, на то трик питање никада не одговарајте. Уместо тога, само реците “не” на неутралан начин.
Може ли полиција да пита где идете?
Сем тога, ту су и чисто информативна питања која полиција поставља. Међутим, ни на њих не морате да одговорите. То укључује и класично “Где идеш?”, односно питања о одредишту путовања или одакле долазиш.
Ипак, то је приватна ствар – али не бисте требали да кажете да се само возите уоколо. Једноставно реците да имате још посла или обавестите полицајце о свом праву на ћутњу на неутралан и пристојан начин.
Током саобраћајних контрола увек се понашајте кооперативно и пријатељски; то ће олакшати живот вама, али и полицајцима. Ако сте стварно починили прекршај и били ухваћени, покажите своје разумијевање.
Ако реагујете омаловажавајуће, цинично или чак увредљиво, можете се увалити у више невоља него што је потребно. Ако желите оспорити казну упозорења, увек то можете учинити накнадно уместо да о томе разговарате са службеницима на лицу места.
Иако се поједини савети из текста односе на Немачку, већина савета може да се примени и у српским условима.