Кинези технологијом решили проблем САОБРАЋАЈНИХ ГУЖВИ! Али, постоји и ТАМНА страна медаље!
Вештачка интелигенција на делу!
Кинески град Хангџоу, који има седам милиона становника, пре две године је био пети најзагушенији град у овој земљи. Људима је требало 40 минута да пређу само три километра. Међутим, сада је пао на чак 57. место, захваљујући употреби вештачке интелигенције, prenosi CNN.
Платформу "City Браин" (Мозак града) развила је компанија Алибаба, која је најпознатија по трговини на интернету и чије је седиште у овом граду на истоку Кине.
АУТО ВАМ ИСПУШТА ЧУДАН ЗВУК: Морате одмах реаговати, ово су ПОТЕНЦИЈАЛНИ КВАРОВИ
Овај сложени систем прикупља податке са камера које се постављене на раскрсницима, као и ГПС позиције аутомобила и аутобуса, које шаљу мобилне навигационе апликације. Подаци се анализирају у реалном времену и на основу њих систем координише више од хиљаду саобраћајних знакова и семафора широм града како не би дошло до застоја или како би се постојећи умањио.
Из Алибабе су саопштили да је њихов пројекат битно скратио време путовања кроз град, али и омогућио службама, као што је хитна помоћ и ватрогасци, да за дупло краће време стигну до места интервенције.
Сличне пројекте Алибаба је започео у још неколико кинеских градова, као и у главном граду Малезије Куала Лумпуру. Претпоставља се да ће до 2025. овакви системи омогућити да време потребно за градска путовања смањити за 20-25 одсто.
Тамна страна ове медаље је приватност. Система за надзор у Кини је све више, а инсталиране камере могу чак препознавати лица. Према једном истраживању које је спровела кинеска државна телевизија, чак 75 одсто испитаника сматра да вештачка интелигенција утиче на њихову приватност.
Са тиме се слажу и људи из Алибабе, који сматрају да се тај проблем мора решити. Али и истичу да градови од система, као што је "City Браин", добијају вишеструку корист, која им омогућава да сви њихови становници нормално функционишу.