ОВА ЖИВОТИЊА МОЖЕ НАПРАВИТИ ОГРОМНУ ШТЕТУ ПОД ХАУБОМ!
Припазите се...
Животиње из породице куна се добро осећају под хаубом мотора. Тамо глођу изолацију, црева и каблове. Све чешће то раде електричним аутомобилима. А трошкови оправке су понекад десет пута већи него код бензинаца.
ПРИПРЕМА ЗА ХЛАДНЕ ДАНЕ: Ево како да продужите животни век вашег аутомобила
КАО НОВ! "Југић" на аукцији отишао за 9.000 долара (ФОТО)
Удружење немачких осигуравајућих друштава (ГДВ) наводи да куне производе штету на аутомобилима у 200 000 случајева. Штета се процењује на 90 милиона евра. Посено велика штета може да настане на електричним аутомобилима. У породицу куна спадају ласице, видре, јазавци И творови.
Скупа оправка
Посетили смо Лосхајм ам Зе у Сарланду. Тамо нам ауто-механичар Маркус Шулиген каже да у његову радионицу просечно довезу два аутомобила недељно испод чије хаубе је нека ласица направила штету. Код електричних аутомобила често страда „обимно изолован главни кабловски вод.
Шулиген објашњава да се код те врсте аутомобила кабловска техника не поправља, већ се све мора променити, од утикача за струју до кабла и свих инсталација које воде до батерије у поду. Он каже да се то ради „и онда када су водови само незнатно начети на једном месту“.
Оправка је скупа, делови коштају 2500 евра, а уградња још 1000 евра. То је отприлике десет пута више у односу на оправку аутомобила са моторима на унутрашње сагоревање.
Могуће је да поскупи осигурање
Трошкове углавном преузима осигуравајућа кућа. Директор сарског Аутомобилског савеза Никлас Бурмајстер рачуна да ће средњорочно осигурсање да поскупи. Он објашњава да тренутно штета на електричним аутомобилима не представља главнину штете, али ће се повећавати са растом броја електричних аутомобила.
Он објашњава да поскупљење осигурања није ни у чијем интересу, проблем је крупан, па сматра да ће бити пронађено техничко решење, на пример, боље заштићени каблови.
Како се заштитити?
Али шта у међувремену урадити на заштити? За сада су најбољи спрејеви против куна, који коштају између 15 и 20 евра. Они развијају непријатан мирис за животиње. То је према Шулигену добра заштита само ако се спреј редовно употребљава.
Испод 100 евра коштају апарати који могу да се монтирају испод хаубе и емитују ултразвучне сигнале који су животињама неугодни.
За потпуно извесно одбијање штеточина Шулиген препоручује комбинацију ултразвучних апарата и малих електричних контактних плоча, које се пласирају дуж кабла и при додиру производе електрошокове. Они не могу наудити животињи, али су јој довољно неугодни да ће уљез побећи. Тај заштитни систем кошта око 400 евра.
Опрез – када је животиња већ једном вршљала по мотору, зацело је означила то место као своју територију. То би могло да привуче друге животиње. Дакле, било би паметно да се уклоне мириси које је оставила животиња. Спрејеви који то гарантују коштају између 10 и 15 евра. Шулиген саветује да се тек после употребе таквог спреја угради одбрамбени систем.