АМЕРИЧКА ИКОНА: Ово је изузетно РЕДАК ПРИМЕРАК Chrysler Thunderbolt из 1941 (ФОТО+ВИДЕО)
Представљен на сајму аутомобила у New Yorku 1940. године, а затим на низу аутомобилских парада широм САД-а.
Тренутна понуда Chryslera од само два модела, 300 и Пацифица, у најмању руку је тужна. Али није увијек било тако пре много деценија, Chrysler је био један од водећих америчких произвођача луксузних аутомобила и продавао је неке од најљепших аутомобила на свету. Неки су били далеко испред свог времена попут овог иновативног Thunderbolta.
НОСТАЛГИЈА: Ових пет КУЛТНИХ АУТОМОБИЛА су некада били НАЈПОПУЛАРНИЈИ на нашим друмовима (ФОТО)
НЕВЕРОВАТНО! Погледајте коју је цену достигао један YUGO ЦАБРИО са само 595 пређених километара (ФОТО ВИДЕО)
Америчка компанија је такође имала значајну улогу у стварању тржишта ''мусцле'' аутомобила с раном серијом 300 ''letter'' као и лансирањем првог серијског аутомобила са доминантном аеродинамичном линијом - Airflow. Потоњи је стигао 1934., само неколико година прије него што је Chrysler лансирао свој први концептни аутомобил, Thunderbolt.
Идеја за Thunderbolt је рођена 1939. када је перспективни млади дизајнер по имену Alex Тремулис (касније познат као потписник дизајна модела Туцкер Торпедо и Субару БРАТ) представио неколико скица Ралпху Робертсу, извршном директору америчког произвођача каросерија ЛеБарон. Импресиониран Тремулисовим футуристичким дизајном, Робертс је договорио састанак с главним шефовима Chryslera Давеом Wallanceom и К.Т. Kellerom и добио средства за концептни аутомобил темељен на шасији модела Crown Империал. Израђен готово у потпуности од алуминијума, Thunderbolt је изгледао другачије од свега што је Chrysler производио у то време. Био је аеродинамичан, али није имао попеглане линије као Airflow и делио је више стилских обиљежја с европским спортским аутомобилима него с америчким возилима. Такође је користио скривена предња светла и прекривене точкове, карактеристике које су претходно биле виђене само на моделу Цорд 810 из 1936., и предњу маску без решетке хладњака – нешто што је данас карактеристично за електичне аутомобиле.
Chrysler и ЛеБарон такође су опремили Thunderbolt иновативном електроником, укључујући једноделни тврди кров који је у комаду нестајао испод задњег поклопца пртљажника захваљујући сложеном електро-хидрауличком механизму који је радио на обични притисак прекидача. Thunderbolt је такође био први аутомобил са закривљеним ветробранским стаклом, карактеристиком која се неће појавити на серијским аутомобилима све до касних 1940-их.
Представљен на сајму аутомобила у New Yorku 1940. године, а затим на низу аутомобилских парада широм САД-а, Thunderbolt је ЛеБарон радионицу напустио званично као концепт с прилично конвенционалним редним осмоцилиндричним агрегатом запремине 5,3 литра. Тај мотор развијао 140 коњских снага и 346 Нм обртног момента, а уграђивао се и у други Chryslerov модел Империал. Из фабрике је изашло укупно пет аутомобила, иако неки извори тврде да их је направљено шест.
"The Copper Цар'' - назван тако због бакрених браника и бочних облога, вероватно је најпознатији. Обновљен до фабричког издања, то је једини преживели примерак с исправним механичким механизмом предњих светала. Други Thunderbolt је завршио у црвеној боји са сребрним кровом и два пута је мењао власника у 2000-има и то по цени већој од милион долара. Ту је и црна верзија у приватној колекцији, те сиви аутомобил који је провео много година у музеју Waltera П. Chryslera све до његовог затварања 2016. године. Петом примерку се губи сваки траг.
Ови изузетно ретки модели Chryslera ретко напуштају своје гараже, али сиви примјерак недавно се појавио на сајму аутомобила EyesOn Десигн 2023. Иако није тако спектакуларан као "The Copper Цар", редак је призор и доказује да је детроитски метал бесмртан уз правилно одржавање.