ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Представљамо пет златних правила за куповину половњака
Савети за куповину аутомобила...
Прошле године широм света је продато чак седам пута више половних аутомобила у односу на број нових, а потражња за коришћеним возилима не престаје да расте.
Ових пет савета вам могу бити од помоћи при куповини половних возила:
1. Не купује "на слепо"
Одледите стакла на ауту за мање од 60 секунди БЕЗ СТРУГАЊА! Састојак имате у кући! (ВИДЕО)
ХРАБРОСТ ИЛИ ЛУДОСТ? Погледајте како изгледа банџи џампинг са аутомобилом (ВИДЕО)
Вил Смит провозао је потпуне НЕЗНАНЦЕ у болиду од 750 КС - погледајте како су се провели (ВИДЕО)
Аутомобил није обична роба коју поручујемо преко интернета. Важне карактеристике не могу се запазити голим оком, па фотографије на сајтовима за продају возила често збуњују купце. Упознајте продавца пре него што купите возило, а онда га испробајте. Пробу обавите у присуству аутомеханичара, јер ће вам указати на евентуалне проблеме када је реч о кочницама, управљачу, амортизерима и мотору.
2. Будите опрезни код увезених аутомобила
Смањени број продаје дизелаша изазвао је драстичне промене на тржишту половних возила. Модели који у Француској не проналазе купца масовно се транспортују у средњу и источну Европу где еколошки прописи нису тако ригорозни. Супротно томе, расте тражња за новим возилима са бензинским моторима. Историјат ових аутомобила није могуће са сигурношу проверити.
3. Бирајте проверене марке
У истраживању које је објављено 2016. године скоро сваки други половни аутомобил није купљен код овлашћеног продавца. Пооштрена контрола је утицала да се ситуација током протекле три године промени набоље али су подаци и даље алармантни. Истрага организације за контролу потрошње у Великој Британији показује да су примећене бројне преваре приликом куповине код појединачних продаваца. Ако се одлучите за куповину половног возила најпре погледајте аутомобиле реномираних произвођача који су за овакав вид продаје сертификовани и укључују гаранцију, порекло и детаље о сервису.
4. Проверите историју возила
Први документ који би требало затражити јесте сервисна књижица. У њој су евидентиране све механичке интервенције - посета сервису, замена уља, гума, дискова, акумулатора, квачила. Уколико је продавац не поседује, затражите број шасије. Тада контактирајте произвођача који има приступ националном регистру. Сазнаћете све релевантне податке под условом да су званично регистровани.
5. Обратите пажњу приликом плаћања
Превара се не односи само на стање аутообила. Разијене су стратегије за узимање новца, а потом продавац нестане без трага. Чак трећина Франуза који су купили половни аутомобил пријавили су превару током једног истраживања. Око 23 одсто купаца половних возила пријавило је скривени квар, а 13 одсто лажне податке продаваца код којих су купили возило