ОВЕ ГРЕШКЕ ПРИ ДАВАЊУ ПРВЕ ПОМОЋИ МОГУ БИТИ ФАТАЛНЕ : Ево шта треба урадити са повређенима уколико доживите саобраћајку
Научите на време лекцију која спашава живот!
Колико се сећате и колико заправо знате основе прве помоћи? Можда нешто мало из школе? Или од онда када сте положили прву помоћ пре возачког испита? Нажалост, статистички подаци показују да нас премало зна мало или готово ништа о првој помоћи.
МНОГИ ВОЗАЧИ У СРБИЈИ НЕ ЗНАЈУ ЗА ОВО: Постоји начин да вам КАЗНА за саобраћајни прекршај буде УМАЊЕНА, ево како! (ВИДЕО)
РЕШИТЕ ШТЕТУ У УДЕСУ БЕЗ ПОЛИЦИЈЕ: Европски извештај који сви имате ће вам уштедети и време и живце! Ево када се користи и како се ПРАВИЛНО ПОПУЊАВА
ТОП 5 НАЈБОЉИХ ПОЛОВЊАКА ДО 1.500 ЕВРА: Ово су ствари које МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ пре куповине
Никад не знате када ћете доћи у ситуацију да некоме морате помоћи, научите на време како да укажете прву помоћ. Како бисте боље знали да се снађете, надамо се, помоћи ће и овај чланак. Одвојите неколико минута и прочитајте га. Можда дођете у ситуацију да захваљујући њему спасете живот својим најмилијима.
Неодложне мере за спасавање живота
Прва је и битна карика у поступку спасавања живота, а укључује: проверу сигурности приступа месту несреће; - обележавање и осигуравање места несреће и заштиту повређених особа од могућег новог страдавања; - примену неодложних поступака прве помоћи; - постављање особе без свести у стабилан бочни положај; - предузимање мера оживљавања особе без свести која не показује знакове живота (особа не дише, срце не куца); - заустављање крварења.
Позивање помоћи
Одмах обавестите службу Хитне помоћи. Ако је Хитну помоћ позвала друга особа, затражите од ње да вам потврди да ли је позив примљен и стиже ли Хитна помоћ убрзо. Приликом позивања Хитне помоћи потребно је:- представити се и напоменути да сте особа која пружа прву помоћ на месту несреће, дати број телефона с којег зовете, то је важно за случај потребе поновне успоставе везе, рећи оператеру с којим разговарате:где се несрећа догодила? шта се догодило? Број, пол и приближну старост повређених; о каквим се повредама ради?
Пружање прве помоћи
Док чекате Хитну помоћ, осим поступака хитне прве помоћи, примените и све остале поступке прве помоћи који су потребни. Ако из неког разлога долазак Хитне помоћи није могућ, организујте одговарајући превоз до најближе здравствене установе. Првом помоћи не збрињавају се само повреде, већ се помоћ пружа и особи која је због задобијених повреда знатно психички и емотивно потресена. Такву особу охрабрујте! Имајте на уму да је већ ваша присутност уз повређену особу или нагло оболелу особу значајна као и сам поступак којим се повреда збрињава.
Како пружити прву помоћ?
Проверити стање свести Ако наиђете на особу која непомично лежи или се у вашем присуству изненада сруши на тло, најпре проверите да ли је при свести. Ухватите је за рамена и лагано протресите. Упутите јој неколико питања. Ако нема одговора, закључујемо да је особа без свести. Сви даљи поступци морају се спроводити брзо и без одлагања. Позовите помоћ и пређите на тачку 2 (АБЦ - поступак...).
АБЦ - поступак с онесвешћеном особом
АБЦ" је скраћеница створена ради лакшег памћења редоследа мера које спроводимо код онесвешћене особе: А - airway (дисајни пут) - отварање дисајног пута, Б - breathing (дисање) - провера дисања, Ц - цирцулатион (крвоток)- масажа срца и вештачко дисање
А - AIRWAY - ДИСАЈНИ ПУТ
Окрените онесвешћену особу на леђа и забаците јој главу подижући браду прстима једне руке док другом руком притискате чело. Уста морају бити отворена. Овим поступком корен језика се одмиче од задњег зида ждрела, чиме се осигурава проходност дисајног пута. Понекад ћете морати одстранити из уста зубну протезу или повраћени садржај. То ћете најлакше учинити прстом умотаним у марамицу или газу.
Б - BREATHING - ДИСАЊЕ
Да бисте проверили постоји ли нормално дисање, приближите свој образ устима и носу онесвешћене особе држећи му главу у забаченом положају као што је описано. Покушајте да осетите на свом лицу ваздушну струју (дах). Истовремено ослушкујте звукове дисања и посматрајте дисајне покрете на прсима и трбуху онесвешћеног. Провера дисања сме да траје до десет секунди. Повремени краткотрајни удаси не сматрају се нормалним дисањем и тада треба поступити као да дисања нема. Ако онесвешћени нормално дише, окрените га у бочни положај и позовите Хитну медицинску помоћ. Повремено контролишите дисање.
Ако је губитак свести проузрокован повредом (нпр. саобраћајном несрећом или падом с висине), морамо посумњати и на могућност повреде кичме. За окретање су тада потребне две особе. Док једна полако окреће труп болесника, друга за то време придржава главу у неутралном положају, тј. у истој осовини с трупом, избегавајући савијање и ротацију врата. Уколико сте сами на месту незгоде, повређеног морате окренути сами, јер је опасност од гушења већа од ризика повреде кичмене мождине.
Оживљавање
Ако онесвешћени не дише, замолите неког да позове хитну медицинску помоћ и започните поступак оживљавања (тачка Ц). Ако сте сами, позовите хитну медицинску помоћ пре него што започнете оживљавање. Ако сте сами, а повређена особа је дете, најпре започните оживљавање па након једне минуте направите што краћу паузу да бисте позвали хитну медицинску помоћ.
Ц - ЦИРЦУЛАТИОН - КРВОТОК
Масажа срца
Оживљавање започињемо масажом срца. Овај поступак носи ризик од прелома ребара и повреде унутрашњих органа па га смете спроводити само кад је потребно. Болесник мора лежати на тврдој подлози. Ако лежи на кревету, спустите га на под. Одећу није потребно скидати. Ставите корен длана на средину грудног коша (два прста изнад грудне кости). Други длан положите преко првог. Прсти могу бити испреплетени или испружени, али не смеју да додирују зид грудног коша. Притисак не сме бити на ребрима, горњем делу трбушне шупљине или на доњи део грудне кости. Код одрасле особе грудна кост се мора удубити за 4-5 цм. Следи попуштање притиска како би се грудни кош својом еластичношћу вратио у првобитни облик. При томе не смемо одвајати дланове од зида грудног коша. Током читавог циклуса притискања и попуштања лактови спасиоца требају бити испружени, а дланови у контакту с грудним кошем. Масажа се изводи брзином од око 100 притисака у минути (пет притисака у три секунде).
Ако особа дише, али нема пулс, наставите с масажом. Ако особа не дише – притисните 30 пута грудну кост, па два пута упухните. Значи након 30 притисака поново забаците главу жртве како би се ослободио дисајни пут. Како бисте избегли директан контакт са жртвом, као заштиту користите марамицу коју ћете ставити на уста жртве. Прстима једне руке зачепите нос док другом придржавате доњу вилицу. Својим устима обухватите уста жртве и два пута јој удахните ваздух (метода уста на уста). Сваки удах траје једну секунду. Након тога одмакните уста како бисте допустили да ваздух који сте дали изађе из плућа жртве. Ако нисте успели делотворно да удахнете ваздух: а) проверите усну шупљину жртве и одстраните могуће страно тело ако је видљиво и б) проверите да ли је глава добро забачена и да ли је подигнута доња вилица.
Наизменично вршите масажу срца и вештачко дисање (30:2). Количина ваздуха која се налази у вашим плућима довољна је за једно удахивање. Превелика количина удахнутог ваздуха може проузроковати улазак желудачног садржаја у дисајне путеве жртве, а тиме и немогућност даљег удахивања. Ако из било ког разлога нисте у стању да извршите техинку уста на уста, онда радите само масажу срца без прекида.
Пулс први пут проверите након 2 минута оживљавања и од тада на сваких 5 минута. Наставите с оживљавањем све до успоставе виталних функција или док не стигне помоћ.
Оживљавање детета
Оживљавање започните с два давања вештачког дисања. Ритам је једно давање ваздуха / пет притисака. Довољна је снага давања ваздуха којом се дижу груди. Немојте превише забацити дететову главу јер то може затворити дисајне путеве. За притискивање бебе довољно је користити два прста, а за дете длан једне руке. Груди бебе треба притиснути 1 до 2 цм, а детета 2 до 3 цм. Немојте притискати ребра.