ТЕМА ДАНА: Зашто се и даље гине на пружним прелазима?
Не верујте подигнутој рампи...
У Србији постоје 2.104 пружна прелаза. Међутим, само једна петина је обезбеђена браницима, полубраницима, полуаутоматским начином осигурања или светлосним саобраћајним знаковима, пише сајт Половни аутомобили.
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ: Возачи, ако ОВО РАДИТЕ ДОК ВОЗИТЕ прети вам и до 60 ДАНА ЗАТВОРА
ВЕРОВАТНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Ручка на аутомобилу се не користи само за отварање врата, ево чему још служи
BMW СЕ ПРЕДОМИСЛИО: Одустају од месечне претплате за ову функцију у аутомобилу
Тема безбедности пружних прелаза је вечни извор оштрих дискусија. Једно од најчешћих питања је: Зашто сваки пружни прелаз нема рампу? Покушаћемо да одговоримо на то и на многа друга питања.
Подсетимо се да се у последњих 5 година на пружним прелазима догодило више од 200 саобраћајних незгода, у којима су погинуле 33 и повређене 153 особе.
Ненад Станисављевић, ПР менаџер Инфраструктуре железнице Србије изјавио је:
- На српским пругама, према званичним извештајима надлежних државних органа, од 2000. до данас, само у мање од 1% случајева за несреће на путним прелазима у којима је било настрадалих или повређених одговорна је била железница. Учесници у друмском саобраћају често не гледају и не осматрају пругу приликом преласка, предузимају ризична и опасна кретања мимоилазећи бранике и полубранике, не поштују у довољној мери светлосну сигнализацију, те прелазе преко пруге иако је уређај за обезбеђење саобраћаја већ спуштен.
У Србији постоје 2.104 пружна прелаза. Међутим, само једна петина је активна, тј. обезбеђена браницима, полубраницима, полуаутоматским начином осигурања или светлосним саобраћајним знаковима.
Осталих 1.711 има пасиван начин осигурања – обележени су саобраћајним знаковима и "троуглом прегледности" којим се возачима омогућава несметан поглед на железничку пругу с обе стране ради правовременог уочавања воза.
Да ли је рампа обавезна?
Не – рампе на пружним прелазима нису обавезне. Зато треба пратити саобраћајне знакове, да бисмо знали кад наилазимо на пругу и да бисмо на време успорили и проверили да ли наилази воз – без обзира да ли је реч о пружном прелазу без рампе или са рампом.
Међутим, не заборавимо да рампа може да буде поломљена, што се прилично често дешава – у Србији се поломи око 2.000 рампи годишње. То значи да ви можете да наиђете на пружни прелаз на који наилази воз и на којем су спуштене рампе, али пошто је рампа поломљена, ви претпоставите да није спуштена и кренете безбрижно преко пруге.
Притом спуштену рампу са друге стране можда нећете видети или уопште нећете обратити пажњу на њу.
Ко, како и зашто ломи рампе?
Веома често рампе ломе камиони и комбији. До тога углавном долази уколико се камион не заустави када на троуглу почну да трепћу два црвена светла, што је јасан знак да воз наилази и да возач треба да се заустави.
Та два црвена светла почињу да трепћу знатно пре него што рампа почне да се спушта, тако да има времена за заустављање, али неретко се догоди и да их возач игнорише.
Ломе рампе и аутомобили, трактори и друга возила – да не помислите да кривимо само камионџије. Истина, на многим снимцима се не види јасно да ли су трепћућа црвена светла радила, тако да не можемо увек да свалимо сву кривицу на возаче.
Неретко долази и до крађе на пружним прелазима, одакле лопови узимају све што може да се прода – каблове (бакар је скуп), релеје, прекидаче, итд. Краду се и саобраћајни знакови, па ту страдају и знакови који упозоравају на приближавање пружном прелазу који ни немају рампе.
Како спречити ломљење рампи?
Објаснити свим возачима, од возача аутомобила, преко пољопривредних возила до тешких шлепера, да морају да се зауставе испред пруге када виде два трепћућа светла (на троуглу). Да ли ће сви то да поштују? Тешко.
Неретко се аутомобили провлаче и између спуштених рампи зато што сматрају да сувише дуго стоје спуштене пре или после проласка воза. Ако је рампа спуштена "ненормално" дуго, а нема воза, зашто да не пређем?
Нажалост, возачи су понекад у праву. Даћемо један пример. Пружни прелаз у Степановићеву (код Новог Сада). О томе је писао rtv.rs:
- У Степановићеву постоје два пружна прелаза и оба су проблематична. Рампе су често у квару, спуштене сатима, и путници морају да их обилазе на сопствени ризик. Дешава се да су рампе и подигнуте док воз пролази, кажу мештани са којима је наша екипа данас разговарала.
У неким случајевима постоји оправдан разлог зашто је рампа спуштена по 10-ак минута. На пример, ако се прелази преко две пруге а у кратком временском размаку треба да прођу два воза.
"Контроверзни" знак СТОП
Знак СТОП постоји на готово сваком пружном прелазу, али скоро нико га не поштује. Неки саобраћајни стручњаци тврде да надлежни тим знаком покушавају у ствари да скину одговорност са себе, пошто ако ставе знак СТОП, а не обезбеде друге видове обезбеђења пружног прелаза, да тако у ствари само скидају одговорност са себе.
Са једне стране, њихови аргументи имају смисла, али са друге стране, сваки возач треба да буде свестан да када прелази преко пруге, да на њега може да налети огромна машина која вуче вагоне тешке на стотине тона... Да би се воз зауставио, потребно му је и до читав километар.
Да ли су пружни прелази довољно прегледни?
Пружни прелази понекад нису довољно прегледни. Неретко и сама "инфрастуктура" омета прегледност – конкретно "кућице" на пружним прелазима су на таквим местима да озбиљно блокирају поглед на пругу.
Да не говоримо од високој трави, дрвећу и другом растињу уз пругу које омета прегледност, а таквих примера има заиста много. Па још ако је пут којим се долази на пружни прелаз осетно нижи од саме пруге, може да буде веома тешко да се уочи воз.
Ту су и други проблеми – нпр. пут укосо прелази преко пруге, што возачима камиона и комбија представља праву ноћну мору.
Како се воз "понаша" на пружном прелазу са поквареном рампом?
Када воз стигне до укрштања са путем, а машиновођа је пре тога обавештен да су рампа и сигнализација покварени, он мора да заустави воз уз благовремено звучно упозорење сиреном, да се увери да може безбедно да пређе и да затим полако настави пут.
Закључак
Многи пружни прелази нису идеални – негде су можда украдени или уништени саобраћајни знакови који треба на време да вас упозоре да наилазите на пругу, "семафор" можда не ради, а машиновођа тога није свестан, лоша је прегледност због високе траве, дрвећа, објеката поред прелаза...
И зато:
• када прилазите пружном прелазу, обавезно успорите
• зауставите се и добро осмотрите пругу, нарочито ако је лоша прегледност због густог растиња, због оштрог угла пута у односу пругу, ако је магла, ако пада киша (нарочито ако притом и грми) или снег, итд.
• не верујте подигнутој рампи
• игноришите нестрпљивог возача иза вас који вам труби и бесни због тога што сте успорили или сте се зауставили