Антић о истраживању рудних налазишта: Србија може бити водећа у ИЗВОЗУ једног минерала
Тренутно постоји 130 истражних и 220 експлоатационих поља
Инвестиције у Србији у истраживања рудних налазишта су у 2017. износила око 60 милиона евра, а тренутно постоји 130 истражних и 220 експлоатационих поља, изјавио министар рударства и енергетике Александар Антић.
Прочитајте и:
- Рударство на подручју Србије има веома дугу традицију а Србија је због свог минералног потенцијала одувек била привлачно подручје за улагање у рударство и геолошка истраживања - казао је Антић на конференцији о рударству на Балкану коју је у Београду организовала трговинска мисија британске амбасаде.
На скупу којем су присуствовали представници 20 британских рударских компанија Антић је оценио да је погодан амбијент за долазак страних улагача створен и доношењем модерног Закона о рударству и геолошким истраживањима, крајем 2015. године.
- Један од главних показатеља пораста улагања у сектор рударства су два пројекта геолошких истраживања која спроводе водеће светске компаније у овој области, а то су РИО ТИНТО – пројекат истраживања литијума "Јадар" и НЕВСУН – пројекат истраживања бакра и злата "Чукару Пеки" - казао је министар.
Он је рекао да је, према подацима компаније Рио Тинто, до сада у пројекат "Јадар" уложено око 90 милиона долара, а да би се отварањем рудника "Јадар" створио потенцијал за снабдевање 10 одсто глобалне тражње за литијумом – што би позиционирало Србију као једног од водећих снабдевача важним минералима у свету.