Цене нафте пале због успоравања ГЛОБАЛНЕ ЕКОНОМИЈЕ
Берзе под притиском
Цене нафте на светским тржиштима прошле недеље су пале, након низа назнака даљег успоравања раста највећих светских привреда, између осталих и кинеске, што је подржало страховања од слабљења потражње за "црним златом".
На лондонском тржишту цена барела је склизнула 1,8 одсто на 59,42 долара, док је на америчком тржишту барел појефтинио 1,7 процената на 53,78 долара.
ИЗ "КОЛУБАРЕ" СТРУЈА ЗА ПОЛА СРБИЈЕ: Нови коп Радљево биће пуштен у рад идуће недеље
Почело пуњење ТУРСКОГ ТОКА: До краја 2019. почиње комерцијална екплоатација природног гаса!
РУСИЈА ПОМАЖЕ СРБИМА: Додик после разговора са Медведевим саопштио одличне вести!
Цене су се нашле под притиском због низа података који указују на успоравање раста највећих светских економија.
Тако је, на пример, објављено да је кинески бруто домаћи производ (БДП) у трећем тромесечју порастао шест одсто у односу на исти период лани, што је слабији раст него што су аналитичари очекивали и најспорији у последњих 27 и по година.
То показује да је америчко-кинески трговински рат изазвао слабљење и домаће и иностране потражње.
Због тога је, између осталог, Међународни монетарни фонд (MMF) смањио процену раста светске привреде у овој години на три одсто, што би била најнижа стопа раста од финансијске кризе.
Подршку ценама пружа, пак, нада улагача да ће ускоро САД и Кина потписати макар парцијални трговински споразум, што би био корак према смиривању тензија између две земље.
Америчко-кинески трговински рат траје већ више од годину дана.
У том периоду САД је наметнуо више царине на милијарде долара вредну кинеску робу, а Кина је заузврат увела царине на америчку робу, што је изазвало успоравање раста глобалне привреде. Улагачи се надају да би смањивање напетости између САД и Кине могло спречити даље успоравање раста, а тиме ојачати и потражњу за енергентима.
Подршку ценама нафте пружа и смањена производња ОПЕЦ-а и његових партнера. ОПЕЦ и његови савезници, укључујући Русију, придржавају се договора да ће до марта 2020. ограничавати снабдевање за 1,2 милиона барела дневно.
ОПЕЦ је у најновијем месечном извештају снизио процену раста светске потражње за нафтом у овој години на 980.000 барела дневно, а потврдио процену о њеном повећању у 2020. за 1,08 милиона барела дневно.
Рибар је копао по смећу и пронашао једно од НАЈВЕЋИХ БЛАГА НА СВЕТУ, али ту тек почиње мистерија (ВИДЕО)